Opis
W komentarzu dokonano analizy poszczególnych przepisów, wskazano na pojawiające się wątpliwości interpretacyjne i przedstawiono propozycje ich rozwiązania. W ten sposób starano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom praktyków, aby komentarz nie kończył się tam, gdzie zaczynają się problemy.
Autorzy wykorzystali dotychczasowy dorobek piśmiennictwa prawniczego, w tym wypowiedzi odnoszące się do nowych i starych przepisów, omówili poglądy doktryny, a także stanowisko jej przedstawicieli w kwestiach spornych. Zebrali również dorobek judykatury i orzecznictwa, szczególnie pod kątem jego aktualności na gruncie nowych oraz zmienionych przepisów. Powołali orzeczenia najistotniejsze, zwłaszcza o charakterze precedensowym, gdy przedstawiony pogląd ma znaczenie dla praktyki.
W piątym wydaniu komentarza uwzględniono ostatnie zmiany Kodeksu postępowania karnego. Szczególną uwagę zwrócono na obszerną nowelizację z 19 lipca 2019 r., która – jak wskazano w uzasadnieniu projektu – miała na celu usprawnienie postępowania karnego poprzez rezygnację ze zbędnego formalizmu, wprowadzenie ułatwień dla uczestników postępowania związanych z udziałem w nim, zapobieżenie obstrukcji procesowej stron i szersze zabezpieczenie interesu społecznego w postępowaniu. W komentarzu przedstawiono zatem interpretację nowych i zmienionych przepisów także pod kątem ich projektowanej funkcjonalności. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in.:
- przeprowadzania czynności procesowych pod nieobecność stron, obrońców i pełnomocników,
- doręczeń pism procesowych,
- ogłaszania orzeczeń i zarządzeń na rozprawie i posiedzeniu,
- formuły uzasadnień wyroków,
- sposobu przeprowadzania dowodów na rozprawie,
- postępowania odwoławczego i kasacyjnego.