Opis
Reforma procedury karnej, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r., wprowadza liczne zmiany o różnym charakterze, tworząc nową rzeczywistość procesową, w której nie jest łatwo się poruszać. Drugie wydanie cieszącego się uznaniem Czytelników Komentarza ma na celu pomóc w interpretacji nowych przepisów. Autorzy podjęli się trudnego zadania z uwagi na niewielki jeszcze dorobek piśmiennictwa, a także brak wypowiedzi judykatury.
Komentarz pełni przede wszystkim funkcję przewodnika po tekście ustawy:
- proporcjonalnie do charakteru wprowadzonych zmian dokonano analizy poszczególnych znowelizowanych przepisów wskazując na pojawiające się wątpliwości interpretacyjne oraz przedstawiając propozycje ich rozwiązania;
- wykorzystano dotychczasowy dorobek piśmiennictwa prawniczego, w tym wypowiedzi odnoszące się już do przepisów obowiązujących od 1 lipca. 2015 r.
- starano się wszechstronnie, acz w syntetyczny sposób przedstawić poglądy doktryny, a także zaprezentować stanowisko jej przedstawicieli w kwestiach spornych;
- zebrano dorobek judykatury: w szerokim zakresie cytowane jest orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale z krytyczną refleksją, gdy wypowiadane poglądy budzą wątpliwości;
- dokonano selektywnego doboru orzecznictwa, w tym także pod kątem jego aktualności na gruncie przepisów obowiązujących od 1 lipca 2015 r. - wybrano orzeczenia najistotniejsze, zwłaszcza o charakterze precedensowym, gdy przedstawiony pogląd ma znaczenie dla praktyki.
- przy komentowaniu poszczególnych przepisów starano się pokazać wzajemne powiązania i zależności, aby całościowo przedstawić poszczególne instytucje procesowe.
W publikacji główny nacisk położono na kwestie sporne przy stosowaniu przepisów. Myślą przewodnią podczas jej tworzenia było bowiem wydobywanie wątpliwości interpretacyjnych, a nie ich unikanie. W ten sposób starano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom praktyków, aby komentarz nie kończył się tam, gdzie zaczynają się problemy.
W komentarzu znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
- Jak rozstrzygać rozmaite wątpliwości interpretacyjne, jakie się pojawią po wejściu w życie tzw. dużej noweli do kpk po 1 lipca 2015 r.
- Jakie są zasady dostępu do akt obrońcy i pełnomocnika po zmianach?
- Jakie są możliwości przeprowadzania dowodów na rozprawie głównej po zmianach?
- Jakie są granice apelacji obrońcy i pełnomocnika po zmianach?
- Czy można korzystać z dowodów zdobytych za pomocą czynu zabronionego?
- Jak zaskarżyć decyzję o odmowie wyznaczenia obrońcy i pełnomocnika z urzędu?
Komentarz obejmuje stan prawny na 1 października 2015 r. i uwzględnia nie tylko tzw. wielką nowelizację Kodeksu postępowania karnego wprowadzoną przez ustawę z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1247), ale także:
- ustawę z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., Nr 396);
- ustawę z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. 2015 r., poz. 1185), która weszła w życie z dniem 1 września 2015 r. - wprowadzającą możliwość zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy;
- ustawę z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 2015 r., poz. 1186), która weszła w życie z dniem 17 września 2015 r. - zmiany te wprowadzają zaskarżalność decyzji o odmowie wyznaczenia obrońcy i pełnomocnika z urzędu.