Opis
Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie pracy.
! REGULAMIN PRACY i WYNAGRADZANIA
Od 1 stycznia pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników wprowadza regulamin pracy a warunki wynagradzania za pracę ustalać będzie w regulaminie wynagradzania.
! ŚWIADECTWO PRACY
Od 1 stycznia pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeśli jednak podpisze z tym samym pracownikiem kolejną umowę o pracę w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej, jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.
! WYNAGRODZENIE MINIMALNE
Od 1 stycznia kwota minimalnego wynagrodzenia w 2017 r. ulega podwyższeniu i wynosi 2000 zł brutto miesięcznie. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę wiąże się z obowiązkiem odpowiedniej zmiany umów o pracę w przypadku wszystkich tych pracowników, których wynagrodzenie zostało określone w umowie o pracę konkretną kwotą odpowiadającą dotychczasowemu wynagrodzeniu minimalnemu. Natomiast w przypadku tych pracowników, dla których wysokość wynagrodzenia została określona w umowach o pracę poprzez użycie sformułowania „wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu minimalnemu”, bez wskazywania konkretnych wartości, nie ma konieczności zmiany umów.
! UMOWY-ZLECENIA – MINIMALNA STAWKA GODZINOWA, POTWIERDZANIE GODZIN
Od 1 stycznia wprowadza się – obok minimalnego wynagrodzenia pracowników – minimalną stawkę godzinową za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Oprócz minimalnej stawki godzinowej znowelizowane przepisy wprowadzają obowiązek potwierdzania godzin pracy osób wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług.
Oddajemy w Państwa ręce komentarz do zmian w Kodeksie pracy oraz w przepisach prawa pracy, które mają szczególnie istotny wpływ na sytuację prawną pracodawców i pracowników w 2017 roku.
W publikacji:
praktyczny komentarz do najnowszych zmian w Kodeksie pracy wchodzących w życie w 2017 roku,
ujednolicona treść ustawy z oznaczonymi najnowszymi zmianami,
przykłady pomocne w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych,
powołanie najnowszego orzecznictwa SN oraz interpretacji,
projekty zmian: niższy wiek emerytalny; wypowiedzenie w formie elektronicznej; ułatwienia dla małych przedsiębiorców – regulaminy, świadectwa pracy, odwołania; zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych; kolejna propozycja zmian ustawy o związkach zawodowych; zakaz handlu w niedzielę.
Omówienie poszczególnych kwestii zostało opatrzone praktycznymi przykładami, o tym, jak będą funkcjonować nowe przepisy w praktyce i jakie konsekwencje wiążą się z nimi dla pracodawców.
Autorzy to wybitni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, pracujący w jednej z czołowych kancelarii specjalizujących się w prawie pracy:
Prof. UW dr hab. Łukasz Pisarczyk
r. pr. Robert Stępień