Opis
Komentarz obejmuje materię uregulowaną w Kodeksie pracy odnoszącą się m.in. do: obowiązków pracodawców i pracowników, zatrudniania pracowników, stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, bezpieczeństwo i higienę pracy oraz roszczenia pracowników ze stosunku pracy.
W opracowaniu zostało uwzględnionych wiele zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy w 2023 r. związanych m.in. z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektyw unijnych nr 2019/1152 i 2019/1158 ułatwiających rodzicom łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, dotyczących m.in.: wydłużenia urlopu rodzicielskiego, wzrostu zasiłku macierzyńskiego, ale także wprowadzenia urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny. Ponadto omówiono również uregulowania dotyczące nowych uprawnień pracowniczych oraz obowiązków pracodawcy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, a także przepisy o pracy zdalnej, umożliwienia kontroli trzeźwości w zakładzie pracy.
Książka zawiera również bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.
Autorzy, mając świadomość rozbieżności poglądów prezentowanych w doktrynie i często niejednoznacznej linii orzecznictwa, przedstawiają swoje stanowiska w taki sposób, żeby różnice ich opinii i poglądów były zaznaczone, aby czytelnik mógł dokonać wyboru interpretacyjnego.
Komentarz do Kodeksu pracy został opracowany przez wybitnych specjalistów w dziedzinie prawa pracy, pracowników Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, będących jednocześnie prawnikami praktykami.