Opis
Prezentowana pozycja stanowi wyczerpujący komentarz do ustawy z 25.2.1964r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Książka ta zawiera zarówno autorski komentarz do poszczególnych przepisów, jak i bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sadu Administracyjnego z tezami orzeczeń oraz fragmentami uzasadnień, a także orzecznictwo Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, oraz najnowsze piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych.
Dla wygody Czytelnika w układzie wewnętrznym zastosowano nową, wtygodną strukturę prezentacji treści komentarzy: wyczerpujące spisy treści ułatwiają szybsze odnalezienie szukanego fragmentu, poszczególne, numerowane tezy rozpoczynają się hasłami przedmiotowymi ułatwiającymi orientację w tekście, pisane językiem zrozumiałym nie tylko dla prawników, ale również dla przedstawicieli innych zawodów i osób z pozaprawnym przygotowaniem zawodowym, każdy akapit posiada w treści wyróżnione najważniejsze pojęcia lub zagadnienia.
Autorka – dr nauk prawnych a także sędzia - praktyk orzekający w sprawach rodzinnych, doskonale łączy wywody teoretyczne z konkretnymi propozycjami rozwiązań zagadnień budzących jakiekolwiek wątpliwości na gruncie KRiO.
Publikacja zawiera kwestie dotyczące między innymi:
małżeństwa
ustrojów majątkowych
obowiązku alimentacyjnego
opieki i kurateli
pochodzenia dziecka i władzy rodzicielskiej
rozwodu
separacji
Niniejsze, 4. wydanie, bazujące na tekście jednolitym z 15.6.2012r. (Dz. U. poz. 788) uwzględnia najnowsze zmiany ustawodawcze, dotyczące m.in.:
nowelizacji z 10.6.2012 r. zakazującej stosowania kar cielesnych wobec małoletnich,
nowelizacji z 27.4.2012 r. dotyczącej umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej,
nowelizacji z 9.6.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która m.in. dodała do KRO nowe przepisy określające zasady umieszczania dziecka (rodzeństwa) w pieczy zastępczej, jego powrotu do rodziny, a także wyboru osoby sprawującej pieczę zastępczą
nowelizacji z 25.3.2011 r. zgodnie z którą do majątku wspólnego małżonków należą poza dotychczas wymienionymi – kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie.
Komentarz ten przeznaczony jest dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, którzy w swojej działalności zawodowej zajmują się stosowaniem i wykładnią przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Powinni z niego korzystać przede wszystkim prawnicy: sędziowie, notariusze, adwokaci, radcowie prawni, i prokuratorzy, aplikanci, studenci prawa, a także studenci oraz absolwenci pedagogiki i psychologii, a ponadto lekarze, czynni zawodowo pedagodzy, psychologowie, zawodowi i społeczni kuratorzy sądowi, kadra zakładów dla nieletnich, pracownicy socjalni i powiatowych centrów pomocy rodzinie, podmioty zaangażowane w pieczę zastępczą.