Opis
Komentarz do Kodeksu spółek handlowych stanowi wyczerpujące omówienie przepisów ogólnych mających zastosowanie do wszystkich typów spółek, analizę poszczególnych spółek handlowych – ich tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział, a także przepisy karne. Dzieło zawiera również bogatą analizę orzecznictwa i poglądów doktryny: zarówno starszych, jak i tych najnowszych.
Wydanie 5. uwzględnia wszystkie ostatnie zmiany KSH, m.in.:
ustawę z 21.4.2017 r., której głównym założeniem jest wyeliminowanie możliwości korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i podniesienie w ten sposób bezpieczeństwa obrotu prawnego. Do podpisywania umowy spółki z o.o., byłyby stosowane tylko kwalifikowany podpis elektroniczny oraz podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, zawiązywanej w tym trybie, a także do złożenia wniosku o wpis takiej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiany wchodzą w życie 13.7.2017 r.;
ustawę z 11.5.2017 r., która dostosowała użytą terminologię do zmienionej terminologii w nowej ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (np. „sprawozdanie z badania” zamiast „opinia z badania”, „firma audytorska” zamiast „podmiot uprawniony do badania” itp.). Zmiany weszły w życie 21.6.2017 r.;
ustawę z 16.12.2016 r., która dotyczy zasad powoływania członków zarządu oraz określania wymagań, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu spółki spółek kapitałowych, a także rozporządzania składnikami aktywów trwałych. Zmiany weszły w życie 1.1.2017 r.
ustawę z 16.12.2016 r., która ma na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców, m.in. poprzez zmianę przepisów dot.: transparentności w przypadku wystąpienia konfliktu interesów, ochrony wspólników mniejszościowych, zniesienia obowiązku opatrywania dokumentu akcji pieczęcią spółki, zmiany zasad ustalania i wypłacania dywidendy w spółkach akcyjnych. Zmiany weszły w życie 1.1.2017 r.
ustawę z 5.9.2016 r., dostosowującej polski porządek prawny do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania publicznego w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Midas). Zmiany weszły w życie 7.10.2016 r.
Wysoki poziom merytoryczny Komentarza gwarantują Autorzy, którzy są nie tylko pracownikami naukowymi w największych ośrodkach naukowych w Polsce, ale również praktykami.
Komentarz adresowany jest do praktyków (sędziów, adwokatów, radców prawnych), a także naukowców zajmujących się prawem gospodarczym i handlowym.