Opis
Kodeks spółek handlowych. Komentarz do artykułów 1–150. Spółki osobowe – najobszerniejszy i najbardziej prestiżowy komentarz – stanowi obszerne omówienie przepisów regulujących działalność spółek handlowych w Polsce, z jednoczesnym porównaniem do uprzednio obowiązujących regulacji Kodeksu handlowego i przytoczeniem aktualnego na gruncie KSH orzecznictwa oraz nowych poglądów doktryny.
W publikacji opatrzono szczegółowym komentarzem przepisy ogólne oraz wspólne dla wszystkich typów spółek, ze szczególnym uwzględnieniem stosunku KSH do KC, zagadnień związanych z umową spółki handlowej (jej istotą, zakresem przedmiotowym, elementami umowy), obowiązkami rejestracyjnymi, relacjami pomiędzy spółką dominującą i zależną. W przeważającym zakresie jednak, Tom I jest poświęcony spółkom osobowym – jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.
W ramach każdego typu spółki osobowej scharakteryzowano szczegółowo proces jej powstania, podejmowanej działalności, uprawnień, obowiązków i zakresu odpowiedzialności wspólników, poprzez stosunki wewnętrzne i zewnętrzne w spółce, skończywszy na jej rozwiązaniu i procedurze likwidacyjnej.
Prezentowana publikacja stanowi wartościowe i szczegółowe kompendium wiedzy na temat założenia, funkcjonowania i prowadzenia działalności w ramach danego typu spółki osobowej, ułatwiając tym samym przygotowanie się do obsługi klientów z tego zakresu.
W porównaniu do poprzedniego, 2. wydania Komentarza, uwzględniono wszystkie zmiany przepisów dotyczące spółek osobowych, m.in.:
- wymogi dotyczące pism i zamówień handlowych składanych przez spółkę komandytowo-akcyjną w formie papierowej i elektronicznej, a także dotyczące informacji zamieszczanych na stronach internetowych spółki
- zmiany dotyczące procedury zgłoszenia przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną
- zmiany w zakresie rozszerzenia odpowiedzialności osób zawierających umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo
- zmiany w zakresie odstąpienia od wymogu sporządzenia umowy spółki partnerskiej w formie aktu notarialnego, zastępując ją formą pisemną pod rygorem nieważności.
Komentarz zawiera bogatą analizę orzecznictwa i poglądów doktryny, co z pewnością ułatwi Czytelnikowi wykorzystanie różnych argumentów na poparcie swoich racji, a w ramach obsługi spółek – na obronę racji klienta. W książce uwzględniono najnowszą linię orzecznictwa oraz w sposób kompleksowy zestawiono poglądy praktyków, wybitnych specjalistów z danego tematu na kluczowe i zarazem problemowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem spółek osobowych.
Komentarz przedstawia też propozycje rozwiązań konkretnych problemów, z jakimi spotykają się osoby prowadzące obsługę prawną spółek oraz zajmujące się szeroko pojętym prawem handlowym. Stanowi on także praktyczny przewodnik dla osób, będących wspólnikami spółek osobowych bądź planujących rozpoczęcie działalności w takiej właśnie formie. Systematyzuje wiedzę w tym zakresie, zawracając uwagę na problemowe zagadnienia, które mogą się pojawić przy stosowaniu omawianych przepisów prawa. Niezaprzeczalnym walorem publikacji jest zebranie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji dotyczących szczegółowych zagadnień związanych z wszystkimi etapami zakładania i funkcjonowania spółek osobowych.
Publikacja jest także doskonałym narzędziem pracy dla radców prawnych, adwokatów obsługujących uczestników obrotu gospodarczego, sędziów i prokuratorów zajmujących się sprawami gospodarczymi oraz aplikantów, a także ambitnych studentów prawa i przedsiębiorców prowadzących sprawy handlowe.