Opis
Prezentowany Czytelnikom komentarz, autorstwa wybitnego specjalisty w tej dziedzinie, prof. dr hab. Bogusława Banaszaka dotyczy nowego uregulowania o charakterze kodeksowym w polskim systemie prawnym – Kodeksu wyborczego z 5.1.2011r., który zastąpił obowiązujące dotychczas trzy ordynacje wyborcze, ustawę o wyborze prezydenta RP i ustawę o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.
Jest to akt prawny sumujący obowiązujące dotąd przepisy, niektóre z nich modyfikując, w części wprowadzając również zupełnie nowe rozwiązania, określający zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania oraz warunki ważności wyborów:
do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
do organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego;
wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
a także zawiera przepisy o warunkach ich ważności i przepisy karne za przestępstwa popełnione przeciwko wyborom.
Proponowany komentarz w sposób jasny i przejrzysty prowadzi Czytelnika przez kolejno omawiane zagadnienia, szczególnie koncentrując się na wyjaśnianiu nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań takich jak:
jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu
parytety na listach wyborczych
rejestry wpłat i kredytów na rzecz komitetów wyborczych
ujednolicenie godzin głosowania we wszystkich rodzajach wyborów
możliwość głosowania listownego za granicą.
Komentarz adresowany jest do każdego praktykującego prawnika (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy, sędziowie), w szczególności obsługującego jednostki administracji państwowej i samorządowej (np. rady gminy, powiatu, sejmik województwa, wójt, burmistrz, marszałek województwa), jak również dla studentów prawa, administracji, politologii, a także dla każdego obywatela chcącego zgłębić zasady wyboru na wszystkie szczeble władzy publicznej. Niniejsza książka prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury w omawianej dziedzinie oraz obejmuje najnowsze orzecznictwo przedmiotowe, uwzględniajac aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i z dziedzin pokrewnych.