Opis
Stan prawny: wrzesień 2016 r.
Kodeks wykroczeń. Komentarz jest najobszerniejszym, z dostępnych na rynku, komentarzem do ustawy z 20.5.1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 1094 ze zm.). Znaczna objętość tego dzieła umożliwiła szczegółowe i wszechstronne omówienie wielu problemów praktycznych, które ujawniają się w procesie wykładni Kodeksu wykroczeń, jak również odniesienie się do licznych kwestii natury teoretycznej.
Publikacja obejmuje przepisy zarówno części ogólnej, jak i części szczególnej KW, dzięki czemu Czytelnik może się zapoznać z dogłębna analizą zagadnień dotyczących:
zasad odpowiedzialności za wykroczenia,
kar, środków karnych i zasad ich wymiaru,
warunkowego zawieszenia wykonania kary aresztu,
przedawnienia orzekania, wykonania kary oraz zatarcia ukarania,
wykroczeń przeciwko: porządkowi i spokojowi publicznemu, instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym, bezpieczeństwu osób i mienia,
bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, osobie, zdrowiu, mieniu, interesom konsumentów, obyczajności publicznej, urządzeniom użytku publicznego, obowiązkowi ewidencji, a także wykroczeń polegających na szkodnictwie leśnym, polnym i ogrodowym.
Ponadto, przede wszystkim z uwagi na blankietowy charakter licznych przepisów części szczególnej Kodeksu wykroczeń, przedmiotem analiz stały się również regulacje wielu aktów prawnych (ustawowych i podustawowych), głównie z obszaru prawa administracyjnego, które uzupełniają brakującą treść przepisu blankietowego.
Doskonały zespół autorski składający się z naukowców-praktyków gwarantuje zarówno wysoki poziom merytoryczny, jak i praktyczny prezentowanych omówień.
Komentarz, oprócz poszerzonej literatury i bogatej bazy orzeczeń pozwalających zapoznać się z najczęstszą praktyką sądową zawiera wszystkie ostatnie zmiany Kodeksu wykroczeń, a także innych ustaw karnych.
Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejszy Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień. Układ komentarza, dzięki nowej oprawie graficznej jest bardzo przejrzysty – oprócz syntetycznego spisu treści do każdego artykułu, wszystkie tezy są tytułowane, co ułatwia poruszanie się po jego treści i umożliwia szybkie odnalezienie rozwiązania interesujących Czytelnika problemów.
Komentarz adresowany jest w szczególności do praktyków - sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, funkcjonariuszy i pracowników licznych służb i instytucji, którzy w swojej codziennej pracy stosują Kodeks wykroczeń (funkcjonariusze Policji, funkcjonariusze Straży Granicznej, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, strażnicy straży gminnej (miejskiej), strażnicy leśni, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego itd.). Ponadto stanowi również nieocenioną pomoc dla aplikantów zawodów prawniczych, pracowników naukowych oraz doktorantów i studentów.