Opis
Kolacja z zabójcą – kolejna wydana w Polsce powieść z bestsellerowego cyklu o major Kamieńskiej – to pasjonujący kryminał, w którym tło intrygującej fabuły stanowi sugestywnie przedstawione środowisko rosyjskiego MSW z jego politycznymi uwikłaniami i wszechobecną korupcją.
Irina Fiłatowa, wybitny kryminolog z Instytutu Naukowo-Badawczego MSW, zostaje zamordowana przez specjalizującego się w „nieszczęśliwych wypadkach” płatnego zabójcę. Tym razem jednak fachowiec popełnia kilka błędów; milicja szybko orientuje się, że o nieszczęśliwym wypadku nie może być mowy. Komu Fiłatowa się naraziła? Komu i czym zaszkodziła? Sprawę próbuje rozwikłać obdarzona niezwykłą intuicją i przenikliwością major Anastazja Kamieńska, analityk z Moskiewskiego Urzędu Śledczego. Dla potrzeb żmudnego śledztwa – tym trudniejszego, że krąg podejrzanych zawęża się do środowiska pracowników MSW – Kamieńska, chorowita domatorka i niepozorna szara myszka, przeistoczy się w piękną dziennikarkę, zmieni miejsce zamieszkania i wystawi się na śmiertelne niebezpieczeństwo, do ostatniej chwili nie mając pewności, czy podąża właściwym tropem.
Świetnie skonstruowana intryga, zaskakujące zwroty akcji, nietuzinkowi bohaterowie i realistyczny obraz współczesnej Rosji... Fascynująca lektura.
W literaturze sensacyjnej niewiele jest tak wyrazistych postaci kobiecych. Major Kamieńska nie jest żadnym herosem, jej siła tkwi nie w ponadnaturalnych zdolnościach, ale w pracowitości, konsekwencji i sztuce logicznego myślenia.
Esensja.pl
Książki Marininej to niezwykle inteligentne kryminały, opisujące z psychologiczną ostrością przestępcę i ofiarę.
„Basler Zeitung”
Mimowolnie czy świadomie utwory literackie dają bardzo często znacznie głębszy wgląd w rzeczywistość społeczną niż bieżące teksty prasowe, a nawet analizy socjologiczne – i tak właśnie dzieje się w przypadku książek Aleksandry Marininej, sensacyjnych na poziomie intrygi, a niezwykle przenikliwych w ukazywaniu realiów nowej Rosji.
Ulrich Deurer, Amazon.de