Opis
Komentarz do spraw o separację to kolejna publikacja cieszącej się uznaniem Czytelników serii „Komentarze z wokandy”.
Autorami książki są doświadczeni praktycy – adwokat, prowadzący kancelarię specjalizującą się w prawie rodzinnym, oraz sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, od wielu lat orzekająca w Wydziale Cywilnym Odwoławczym rozstrzygającym sprawy rodzinne. Pozwoliło to ukazać instytucję separacji w jej aspekcie praktycznym, niejako z dwóch stron – z perspektywy profesjonalnego pełnomocnika i z pozycji sędziego. Stąd w książce można znaleźć odmienne, a nawet przeciwstawne punkty widzenia w tych samych kwestiach – jest to dużym atutem tej publikacji.
Rozdziałom przygotowanym przez adwokata nadano układ, który w założeniu ma odpowiadać kolejnym czynnościom podejmowanym przy sporządzaniu pozwu o separację – od zbadania przesłanek separacji i stwierdzenia, czy zachodzą podstawy jej orzeczenia, przez określenie właściwości sądu, wymogów formalnych pozwu (wniosku) o separację, analizę poszczególnych żądań pozwu w aspekcie materialnym i procesowym. Tę część kończy opisanie specyfiki (odmienności) postępowania dowodowego w sprawach o separację.
Część „sędziowska” to szczegółowe omówienie orzeczeń wydawanych w sprawach o separację. W tym zakresie Autorka poddała analizie wszystkie rodzaje orzeczeń, z uwzględnieniem orzeczeń niekończących postępowania w sprawie, fakultatywnych, wpadkowych. Zasadniczą część omówienia zajmuje analiza wyroku orzekającego separację, tj. analiza poszczególnych elementów tego orzeczenia, wynikających z art. 58 k.r.o. w związku z art. 613 k.r.o.
Problemy w książce omawiane są całościowo, tak jak całościowo są oceniane w realnym procesie cywilnym. Analizowane kwestie są ilustrowane licznymi przykładami, całość dopełniają wzory pism procesowych, wzory orzeczeń i obszerny wybór orzecznictwa.
Publikacja kierowana jest przede wszystkim do adwokatów, radców prawnych i sędziów zajmujących się problematyką spraw rodzinnych, a ponadto z pewnością zainteresuje aplikantów.