Opis
Świat finansów znajduje się w nieustannej przebudowie. Zmienia się model gospodarki rynkowej, różnicują się instytucje i regulacje finansowe. Tradycyjni pośrednicy działają w nowym otoczeniu, kontekst, w którym są podejmowane decyzje finansowe, staje się coraz bardziej złożony. Wszystko to powoduje, że lawinowo narasta zapotrzebowanie na porównania.
Porównywanie jest odwiecznym elementem poznania. Wszyscy jesteśmy komparatystami, dokonujemy porównań, aby uwypuklić podobieństwa lub różnice naszej sytuacji i przyjętych rozwiązań. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że musi istnieć cecha, która pozwala na dokonywanie porównań oraz teoria uzasadniająca jej wybór. Na początku XXI wieku porównania coraz częściej dotyczą globalizacji, w tym globalizacji rynków finansowych. Komparatystyka finansów wykracza daleko poza rachunek efektywności ekonomicznej.
Misją autorów jest podniesienie samoświadomości metodologicznej licznej rzeszy adeptów nauk o finansach wykorzystujących w sposób spontaniczny porównania w swoich pracach zawodowych i badaniach.