Opis
Kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne w edukacji wczesnoszkolnej – studium empiryczne
Przez wzgląd na wysoką rangę przypisywaną we współczesnych czasach kompetencjom kluczowym interesujące wydaje się poznanie opinii na ich temat osób zaangażowanych w proces kształcenia na poziomie edukacji początkowej. Przedstawione w książce rozważania teoretyczne i wyniki badań stanowią zarówno próbę spojrzenia na wąski wycinek rzeczywistości edukacyjnej odnoszący się do pierwszego etapu kształcenia, jak i diagnozę kompetencji matematycznych oraz podstawowych kompetencji naukowo-technicznych trzecioklasistów. Istotną wartością prezentowanych analiz jest uwzględnienie trzech perspektyw w ocenie badanych kompetencji: uczniów, ich rodziców i nauczycieli, które jest jednocześnie wyrazem uznania dla pełnoprawnej roli tych trzech podmiotów w procesie edukacyjnym.
Interesującymi – z dydaktycznego punktu widzenia – efektami badań były ocena poszczególnych elementów kompetencji matematycznych i naukowo-technicznych oraz wskazanie obszarów, które stwarzają możliwości podjęcia działań zmieniających postawę uczniów wobec matematyki, techniki i prowadzenia badań.
Publikacja jest kontynuacją rozważań autorek przedstawionych w książce Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne w edukacji wczesnoszkolnej (https://marszalek.com.pl/sklep/pl/pedagogika/3711-kompetencje-matematyczne-i-podstawowe-kompetencje-naukowo-techniczne-w-edukacji-wczesnoszkolnej.html) i z tą pozycją stanowi komplementarną całość.