Opis
Fenomen partnerskich inicjatyw nawiązywanych pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym odzwierciedla przede wszystkim bardzo ważną potrzebę rozwoju prawa w tych obszarach. Partnerstwo publiczno-prywatne jest przejrzystym instrumentem prawnym umożliwiającym realizację usług publicznych i stanowi innowacyjny interfejs łączący oba sektory.
Niniejszy Komentarz do ustawy z 9.1.2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz.U. Nr 19, poz. 101) oraz z 19.12.2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100) jest szczególnym krokiem naprzód w kierunku oczekiwań zarówno sfery publicznej jak i sfery prywatnej na popularyzację wiedzy o możliwościach współpracy między sektorami. Jest to o tyle ważne, że w czasach szybko rozwijającej się recesji oraz kryzysu gospodarczego, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań osłonowych spowalniającej gospodarki, w celu jej zdynamizowania.
Przygotowywany Komentarz bazuje na bogatym orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz poglądach doktryny zarówno polskiej jak i zagranicznej, co poszerza horyzonty spojrzenia na instrumenty prawne zastosowane w komentowanych ustawach, tym bardziej, że większość norm w nich zawartych ma charakter dosyć ogólny, pozostawiający dużą swobodę w kształtowaniu umowy partnerskiej.