Opis
Stan prawny na wrzesień 2009 rok
Obecna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Jest ustawą mającą szczególną treść, formę i moc prawną. Zakres regulacji konstytucyjnej ma charakter uniwersalny, reguluje ona całokształt kwestii ustrojowych w państwie. Szczególna forma wiąże się z nazwą, ponieważ tylko ten jeden akt określa się mianem konstytucji. Natomiast szczególna moc prawna ? to przyznanie Konstytucji najwyższego miejsca w systemie źródeł prawa stanowionego, czego konsekwencją jest wymaganie zgodności z nią wszystkich pozostałych aktów prawnych. Kontrola w tym zakresie należy przede wszystkim do Trybunału Konstytucyjnego.
W 2006 r. po raz pierwszy od chwili uchwalenia Konstytucji została przyjęta jej zmiana. Dotyczyła ona art. 55, który zakazuje ekstradycji obywateli polskich. Poprawka ma umożliwiać polskim sądom wykonywanie europejskiego nakazu aresztowania.
W 2009 r. została uchwalona kolejna zmiana Konstytucji. Polega ona na dodaniu ust.3 do art. 99, z którego wynika zakaz wyboru do Sejmu i Senatu osób skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Konstytucję poprzedza wprowadzenie, którego autorką jest doktor nauk prawnych Marta Derlatka, pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.