Opis
Kontrakty budowlane są prawnym zapisem wynegocjowanych przez inwestora i zleceniobiorcę warunków dotyczących realizacji określonego projektu inwestycyjnego. Ich skutki w praktyce często odczuwane są przez cały proces budowlany. Bywa, że dłużej. Zmieniające się w czasie uwarunkowania prawne i rynkowe z jednej strony, z drugiej zaś długi termin przygotowania i realizacji inwestycji sprawiają, że uzgodnione i podpisane przez strony warunki umowy budowlanej są często trudne do spełnienia w czasie trwania procesu budowlanego.
W monografii nie szukano odpowiedzi na pytanie o to, czy główni uczestnicy procesu inwestycyjnego są skazani na ryzyko inwestycyjne, ale o to, jak wyglądają:
• mechanizmy i przyczyny powstawania napięć w stosunkach między podmiotami zaangażowanymi w przygotowanie i realizację projektów inwestycyjnych,
• możliwości minimalizowania różnych zagrożeń w trakcie trwania całego procesu inwestycyjno-budowlanego.
Problem kontraktów budowlanych w opracowaniu omówiony został z punktu widzenia czterech głównych uwarunkowań:
• szeroko rozumianego otoczenia prawno-rynkowego i społecznego,
• źródeł ryzyk projektów inwestycyjnych,
• mechanizmów i zasad waloryzacji kontraktów,
• gwarancji i ubezpieczeń ryzyk inwestycyjnych.
Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką kontraktów budowlanych, niezależnie od tego, czy reprezentują oni sektor publiczny, czy prywatny oraz czy specjalizują się w prawnych, technicznych lub ekonomiczno-społecznych aspektach tych umów. Jak wykazano bowiem na kartach tej monografii, często wysoką cenę za źle przygotowane i realizowane kontrakty budowlanych płaci całe społeczeństwo.