Publikacja to praktyczny poradnik dla podmiotów kontrolowanych oraz kontrolujących, realizujących zadania związane z wydatkowaniem środków pochodzących z unijnych funduszy pomocowych zarówno poprzez realizowanie procedur udzielania zamówień publicznych z zastosowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, jak i wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków z funduszy unijnych, takich, jak np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, czy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
W książce szczególny nacisk położono na kwestię korekt finansowych nakładanych w związku z naruszeniem przepisów dotyczących udzielania zamówień oraz sposobu ich unikania i obniżania. Publikacja zawiera liczne przykłady naruszeń i nałożonych korekt wraz ze szczegółowym omówieniem, podstawą prawną ich nałożenia, orzecznictwem sądów administracyjnych i KIO. Są one prezentowane w rozdziałach odpowiadających poszczególnym trybom udzielania zamówień publicznych. Dużym atutem książki są szczegółowe listy sprawdzające opracowane dla wszystkich omawianych trybów, dołączone do publikacji na płycie CD. To narzędzie przydatne zarówno z punktu widzenia kontrolujących, jak i kontrolowanych, którzy z jego użyciem mogą we własnym zakresie prawidłowo przeprowadzić procedurę udzielenia zamówienia, a następnie przygotować się do kontroli. Całość uzupełniają aktualne wersje podstawowych aktów prawnych dotyczących kontroli zamówień publicznych realizowanych w oparciu o dofinansowanie z UE.
Zawartość publikacji wynika z obserwacji potrzeb podmiotów kontrolujących oraz kontrolowanych, funkcjonujących w obszarze zamówień publicznych współfinansowanych ze środków unijnych i stykających się z problemem nakładania korekt finansowych w wyniku błędów popełnionych przez nie w procesie inwestycyjnym. Są to bardzo często błędy drobne i popełnione pomimo działania w dobrej wierze, ale pociągają za sobą dotkliwe skutki finansowe. Procesy sądowe często wykazują, że decyzja o nałożeniu korekty jest obarczona dużą dozą uznaniowości, a jej uzasadnienie często może zostać podważone. Dlatego ważna jest świadomość ryzyka jej zaistnienia, sposobu postępowania w podobnych przypadkach oraz obowiązującego orzecznictwa i argumentów przemawiających za ewentualnym obniżeniem wartości korekty finansowej bądź odstąpieniem od jej nakładania.
Ksiażka została podzielona na rozdziały odpowiadające trybom udzielania zamówień. Każdy rozdział zawiera:
przykładowe listy sprawdzające,
opisy przypadków zaistniałych w trakcie kontroli,
opisy naruszeń i wiążących się nimi korekt finansowych, podstaw prawnych ich naliczenia,
komentarz uzupełniony o przydatne orzecznictwo KIO i sądów powszechnych.