Opis
Fascynujące i bardzo intymne wspomnienia słynnego humanisty, teoretyka literatury i eseisty profesora Michała Głowińskiego.
Kręgi obcości to książka, którą można czytać na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to kapitalna opowieść o epoce PRL-u – uczony, zajmujący się przez wiele lat zjawiskiem „nowomowy”, przytacza wiele historii, które obnażają absurdy tamtych czasów. Po drugie, jest to niezwykły hołd złożony Irenie Sendlerowej. Głowiński jako dziecko uratowane z warszawskiego getta oddaje sprawiedliwość ludziom odważnym, którzy w momencie próby potrafili pomóc drugiemu człowiekowi. Po trzecie w końcu, Kręgi obcości to znakomita autobiografia pisana przez osobę, której przez całe życie towarzyszyło poczucie inności...
W Kręgach obcości profesor Michał Głowiński odważył się poruszyć tematy, których wcześniej nie omawiał w żadnej ze swoich książek.
Michał Głowiński (ur. 1934 w Pruszkowie) – teoretyk literatury, autor prozy wspomnieniowej, esejów i licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL-u. Jest jednym z dzieci uratowanych z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek PAU.