Opis
"... " jest ważną próba odczytania genezy gotyckiej katedry, jej założeń, planów, faz budowy z wykorzystaniem nie tylko źródeł pisanych i archeologii, ale także tego na co pozwala interpretacja miejsca (topografia) funkcji budowanego kościoła (katedra królewska, sanktuarium), także możliwości interpretacji, jakie daje architektura szukając odpowiedzi na pytanie, co przed 650 lat ukształtowało jej bryłę. refleksje te mają zasadnicze znaczenie dla postrzegania katedry i w przyszłości i współcześnie. Są ważne do zrozumienia tego, co od pokoleń określa i zawiera jej wielkość.
Katedra była miejscem Laus perennis przez kilka stuleci. Jej wyjątkowość podkreślały koronacje i pogrzeby królewskie [...] jest miejscem w Polsce jedynym w swoim rodzaju, niezwykłym, wyjątkowym, najwyższym. [...] Przestrzeń tego "przybytku Boga z ludźmi" wyznaczają fundamenty katedry, jej ściany i sklepienia, jej dachy i wieże, jej architektura.
ks prof. Jacek Urban, Locus iste a Deo factus est
Krakowska katedra nie doczekała się dotychczas nowoczesnej monografii architektonicznej. Książka Tomasza Węcławowicza częściowo wypełni tę lukę i jest opracowaniem od dawna oczekiwanym. Walorem publikacji jest dwujęzyczny tekst - polski i angielski - dzięki czemu może ona wejść do międzynarodowego obiegu naukowego.
fragment recenzji wydawniczej
dr hab. Andrzej Włodarek