Opis
Barwna powieść historyczna o losach brytyjskiej monarchii za panowania Henryka VIII. Fabuła wprowadza czytelnika w meandry osobistego życia monarchy oraz wydarzeń, które dla Anglii i całej Europy okazały się bardzo brzemienne w skutki. Te wydarzenia to oderwanie Kościoła w Anglii od Rzymu, prześladowania wymierzone w katolików, konflikty wewnętrzne w kraju oraz związany z tym wszystkim głęboki przełom polityczny i cywilizacyjny, który na wieki ukształtował charakter Imperium Brytyjskiego.
Królewski łup to bardzo sugestywna opowieść o niszczeniu Kościoła: o planowej destrukcji rzeczywistości katolickiej. Prawdziwa wiara jest podmieniana na heretyckie wymysły, posłuszni duchowi czasu i władzy świeckiej biskupi i księża stają się narzędziami pustoszenia Owczarni Pańskiej. Metodycznie dewastowane są struktury życia łaski. Tych, którzy nie chcą się wyprzeć Kościoła, czeka fizyczna albo cywilna śmierć. Obrońcom Wiary nie wystarcza wyobraźni, żeby zrozumieć wroga i konsekwentnie, skutecznie mu się przeciwstawić. A tłum - większość wciąż jeszcze nominalnie katolickiego społeczeństwa - jest tym, co się dzieje, zachwycony... Ale najgorętsza walka toczy się o duszę konkretnego człowieka: o to, żeby nie została ona pożarta na wieki...
Akcja powieści - napisanej przed ponad 100 laty przez wybitnego katolickiego pisarza i publicystę Roberta H. Bensona - toczy się w XVI-wiecznej Anglii, ale swoim przesłaniem przekracza granice miejsca i czasu, a dziś okazuje się wyjątkowo aktualna.
Robert Hugh Benson (1871-1914) był najmłodszym synem arcybiskupa Canterbury, Edwarda White'a Bensona. Po studiach w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge został duchownym anglikańskim, jednak poszukiwania duchowe doprowadziły go do Kościoła Katolickiego, a w końcu do przyjęcia w nim święceń kapłańskich w 1903 roku. Autor dzieł teologicznych i duchowych, powieści historycznych i fantastycznych, poruszających najistotniejsze dla człowieka zagadnienia duchowe, w tym słynnego Władcy świata, pasjonującej opowieści o końcu czasów. W Polsce czasów komunizmu wszystkie jego książki zostały zakazane i wycofane z bibliotek, dopiero od lat 90-tych XX wieku polskie przekłady dzieł Bensona ponownie zaczęły być powszechnie dostępne.