Opis
W prezentowanej publikacji Autorzy dokonali wieloaspektowego spojrzenia na kondycję projektu europejskiego. Projekt ten zmaga się aktualnie ze skutkami ostatniego kryzysu na rynkach finansowych, powodującego poważne trudności gospodarcze państw członkowskich UE. Choć kryzys ten nie miał swych początków w Unii Europejskiej, to doświadczył ją znacząco. Jednocześnie ujawnił ewidentny deficyt przywództwa politycznego w obrębie projektu europejskiego, wyeksponował trudności z ustaleniem politycznej wizji przyszłego charakteru Unii Europejskiej, jej pozycji i roli w świecie. Reagując racjonalnie na sytuację kryzysową, identyfikujemy źródło kryzysu, jego możliwe skutki oraz poszukujemy środków zaradczych, które mają ograniczyć niekorzystne następstwa i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia w przyszłości. Stąd potrzeba rzeczowego namysłu nad „kryzysem w Unii Europejskiej i ewentualnie kryzysem samej Unii”.
Publikacja została podzielona na pięć zasadniczych bloków tematycznych, zgodnie z podstawowymi kierunkami debaty nad wyzwaniami, z którymi przychodzi się mierzyć Unii Europejskiej na obecnym etapie procesu integracji europejskiej:
- Dyskurs wokół koncepcji modelu integracji;
- Dyskurs wokół kondycji i przyszłości gospodarki unijnej;
- Dyskurs wokół wybranych kwestii społecznych;
- Dyskurs wokół kolejnych rozszerzeń;
- Eurosceptycyzm a przyszłość Unii;
Niniejsze opracowanie powstało w Katedrze Europejskiej Integracji Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W jego powstanie zaangażowali się pracownicy Katedry, jej współpracownicy, doktoranci oraz studenci.