Vademecum księgowań w sektorze finansów publicznych z uwzględnieniem najnowszych zmian w rachunkowości, sprawozdawczości i klasyfikacji budżetowej.
Opracowanie szczegółowo omawia zagadnienie ewidencji księgowej stosowanej w budżecie oraz w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, w podziale na problemy ewidencyjne występujące w tych jednostkach.
Poradnik jest podzielony na osiem grup tematycznych. W pierwszej z nich omówiono specyficzne operacje dotyczące aktywów trwałych, np. dotyczące kwalifikacji niskocennych środków trwałych, nabycia samochodów, ewidencji zespołów komputerowych i licencji czy zakupu pierwszego wyposażenia. Kolejne pozwalają uporządkować złożoną problematykę dochodów i wydatków budżetowych (m.in. w zakresie dotacji, subwencji, zadań zleconych, zaangażowania) oraz przychodów i kosztów (m.in. księgowania na przełomie lat budżetowych) w jednostkach sektora finansów publicznych. W piątej części skupiono się na szczególnych zagadnieniach z zakresu działalności finansowej omawianych jednostek (kredyty, pożyczki, weksle, obligacje, dług jednostki samorządu terytorialnego z tytułu nabycia nieruchomości z ceną rozłożoną na raty). Szósta część dotyczy funduszu pracy oraz ZFŚS. Kolejna część koncentruje się na zagadnieniu rozrachunków, zawężając je do rozrachunków z pracownikami w obszarze wynagrodzenia. Ostatnia z nich prezentuje zagadnienia środków europejskich, rezerw oraz umów PPP.
Oprócz licznych księgowań książka zawiera powiązania poszczególnych zdarzeń gospodarczych ze sprawozdawczością finansową (w tym z informacją dodatkową) oraz budżetową, jak również z klasyfikacją budżetową. Uwzględnia najnowsze zmiany w przepisach w tych obszarach, w szczególności te, które weszły w życie w 2023 r.