Opis
Dlaczego pobili Kazika w Stodole? Do kogo pisał list w środku nocy? Kiedy zemdlał w zatłoczonym pociągu? I dlaczego został przez mamę Śledzia przywitany hardym: „Wypierdalaj”? Komu Morawiec zjadł kiełbasę? Kiedy Gruda o mały włos nie spalił schroniska? Kto i w jakich okolicznościach powiedział: „Biała wódka, czarny ptak”? I dlaczego Seks uciekał przez okno?
Kto chciał wrzucić pięć litrów acida do wodociągów? Komu wewnętrzne głosy kazały walnąć czołowo w TIR-a? Który z muzyków zespołu rozrzucał wielkie kreski po biurkach? I gdzie przyjęto Kult jak w westernie słowami: „Macie pół godziny na opuszczenie miasta...”? No i jaki to ma związek z piosenkami? Tymi najsłynniejszymi, takimi jak „Polska”, „Do Ani”, „Krew Boga”, „Arahja”, „Gdy nie ma dzieci”, „Baranek”, „Dziewczyna bez zęba na przedzie”, „Hej, czy nie wiecie?”, „Brooklyńska Rada Żydów”, „Generał Ferreira”, „Lewy czerwcowy”, „Konsument”, „TDK Kaseta”, „Lewe lewe loff”, „Wolność”, „Kocham Cię, a miłością swoją”, „Czarne słońca”, „Piosenka młodych wioślarzy”,
„Celina”, „Młodzi warszawiacy”, „Łączmy się w pary, kochajmy się” czy „Marysia”? Ale też tymi mniej znanymi. Nieznane fakty, anegdoty i opowieści z historii Kultu. Inspiracje i wspomnienia kryjące się za wszystkimi – a jest ich ponad dwieście – piosenkami zespołu, które ukazały się na płytach. W książce Wiesława Weissa, redaktora naczelnego „Teraz Rocka”, autora rockowych encyklopedii i wielu innych książek na temat muzyki.