Opis
Czwórka szkolnych przyjaciół spotyka się po latach w Jerozolimie na imprezie urodzinowej jednego z nich, emigranta marcowego z 1968 roku. Pełne emocji rozmowy o życiu, przyjaźni, polityce i religii, w których bohaterowie próbują zmierzyć się również ze złożonością spraw polsko- żydowskich, toczone są w niezwykłej i magicznej jerozolimskiej scenerii. Święte Miasto jest nie tylko tłem, ale również jednym z bohaterów opowieści. Tytułowy kwadrat jerozolimski, to figura określająca nie tylko charakter wzajemnych relacji łączących czwórkę głównych bohaterów, ale również nawiązanie do kabalistycznych wątków „Kwartetu Aleksandryjskiego” Lawrence’a Durrella, do którego liczne aluzje można odnaleźć w powieści.
Marek Suchar, z wykształcenia psycholog, nauczyciel akademicki i konsultant, jest autorem trzech książek i wielu artykułów prasowych poświęconych Jerozolimie. W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej studiował m. in. archeologię biblijną i judaizm oraz ukończył kurs dla przewodników po Ziemi Świętej. Od kilkunastu lat prowadzi wykłady i prezentacje na temat historii i współczesności Jerozolimy.
„Dlaczego Jerozolima? Bo to miasto niepodobne do innych. Wszystko układa się w niej zgodnie z jakąś logiką, dla niej jednej tylko właściwą. A jednocześnie to co w niej najważniejsze, logice tej się wymyka. Okazało się, że z jerozolimskiej perspektywy mogę zobaczyć wiele rzeczy, których wcześniej nie widziałem, których ważności nie doceniałem należycie, albo o których nie wiedziałem. Albo wiedziałem, ale zapomniałem, że są ważne. Albo wiedziałem, że są ważne, ale z jakichś powodów decydowałem się nad nimi nie zastanawiać”.