Opis
Publikacja zawiera zbiór artykułów podejmujących tematykę ruchu ludowego i myśli agrarnej na przełomie XX i XXI wieku.
W poszczególnych rozdziałach książki autorzy poddali analizie głównie działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest największym, stabilnym przedstawicielem ruchu ludowego po 1989 r. pod względem poparcia wyborczego i liczby członków. Autorzy szczegółowo omówili m.in. strukturę i poparcie wyborcze partii, ich udział w rządach, programy gospodarcze, a także kształtowanie wizerunku partii w ostatnich 18 latach.
Ostanie dwa rozdziały poświęcone są elementom agraryzmu w Samoobronnie RP, a także funkcjonowaniu ugrupowań nawiązujących do idei agraryzmu w Europie Środkowo- Wschodniej.
Jest to druga publikacja należąca do serii wydawniczej Polityka POLSKA,
która opisuje ruchy polityczne po 1989 r.
Książka jest adresowana do:
- osób prowadzących badania naukowe na temat partii politycznych, systemu politycznego RP, marketingu politycznego, myśli politycznej,
- studentów kierunków: politologia, socjologia, historia,
- działaczy partii i organizacji politycznych.
Autorzy mają nadzieję, że niniejsza publikacja znajdzie swoje miejsce wśród opracowań badających rolę ruchu ludowego i ugrupowań odwołujących się do myśli agrarnej w systemie władzy.
Na rynku nie ma osobnej publikacji - monografii, czy pracy zbiorowej, która obejmowałaby całość zarówno rozwój ugrupowań, udział w wyborach, jak i myśl polityczną. Podstawową zaletą opracowania jest szczegółowa analiza wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich latach.
Recenzji książki dokonał prof. dr hab. Jan Jachymek