Opis
Ludzie partii: idealiści czy pragmatycy? Kadry partyjne w świetle badań empirycznych
Polskie partie polityczne są często postrzegane jako bezideowe formacje, oderwane od społeczeństwa, służące partykularnym interesom swoich działaczy. Krytykowane są za brak programowych różnic, za to, że nie udaje im się rozpalić politycznych emocji ani pobudzić ludzi do większego zaangażowania w politykę.
Jak to wygląda od wewnątrz, w oczach „ludzi partii”? Czym kierują się działacze Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jakie mają poglądy, motywacje, postawy? Badania przeprowadzone wśród partyjnych aktywistów rzucają nowe światło na polski krajobraz polityczny, tłumaczą (nie)trwałość partyjnych organizacji, ich wyborcze sukcesy i porażki, odpowiadają na pytanie, czy pod politycznym pragmatyzmem kryją się jeszcze ugruntowane wartości. Tłem prezentowanych badań jest studium poświęcone działaczom partyjnym w Bułgarii i Rumunii.
Publikacja politologów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Wolnego Uniwersytetu w Brukseli to wielowymiarowy portret partyjnego mikrokosmosu, który rzadko jest tematem naukowych dociekań.