Opis
MARIAN ZIELIŃSKI - postać wielowymiarowa to opowieść o Artyście, który swoją wrażliwość potrafi wykorzystać nietuzinkowo. Współtworzył środowisko artystyczne Słupska, wiele lat pracował jako pedagog, publikował w lokalnej prasie, założył Fundację im. Barbary Zielińskiej i wspiera projekty związane z rozwojem kultury.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studia ukończył w roku 1964 dyplomem na kierunku Malarstwo w pracowni Krystyny-Łady Studnickiej, specjalizacja malarstwo architektoniczne.
Autor ponad 40 zrealizowanych projektów architektonicznych wnętrz na terenie Polski i poza granicami. Najbardziej znanym dziełem Artysty jest projekt wnętrza „Karczmy pod kluką” w Słupsku. Jednak Marian Zieliński to przede wszystkim malarz. Jego malarstwo jest rozpoznawalne, ponieważ Artysta wypracował kilka charakterystycznych elementów: wielkoformatowe zbliżenia, bryłowatość postaci, światłocień, zgaszona kolorystyka, napastliwa perspektywa i dualistyczne porównania. Przekaz w tym malarstwie jest dosadny i jednoznaczny, opowiada o sytuacji człowieka w dzisiejszej rzeczywistości. Metoda tego malarstwa i stosowane środki ekspresji mają poruszyć umysły i serca, wstrząsnąć, prowokować do refleksji i dyskusji. Używając swojej artystycznej wrażliwości Marian Zieliński nie poucza, jednak przedstawia skutki ludzkiej nieroztropności, przestrzega przed ich konsekwencjami i jednocześnie woła o opamiętanie.
Artysta uczestniczył w 72 wystawach zbiorowych, w tym w 8 poza Polską (Rosja – 3; Dania - 3; Słowacja – 1; Niemcy – 1), a wystaw indywidualnych miał 21, w tym 1 w Niemczech.
Marian Zieliński do wszystkiego podchodzi z pasją – tak maluje, projektuje, uczy, pomaga i korzysta z uroków życia.