Opis
Poliuretany to tworzywa polimerowe o istotnym znaczeniu technicznym, stosowane w wielu gałęziach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Konieczność ochrony środowiska, tendencja do zastępowania surowców petrochemicznych odnawialnymi, nowe rozwiązania legislacyjne oraz wymagania użytkowników przyczyniły się do znaczącego rozwoju bazy surowcowej do otrzymywania tworzyw poliuretanowych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielkość światowej produkcji materiałów poliuretanowych wzrosła dwukrotnie, osiągając obecnie poziom ponad 16 mln ton rocznie.
Rozwój produkcji poliuretanów idzie w parze z zaawansowanymi badaniami naukowymi mającymi na celu lepsze poznanie struktur tych tworzyw, udoskonalanie metod ich otrzymywania, jak również modyfikacji właściwości fizykochemicznych i użytkowych.
Niniejsza książka przedstawia aktualny stan wiedzy na temat tworzyw poliuretanowych. Omówiono w niej m.in.:
· otrzymywanie poliuretanów wraz ze sposobami prowadzenia obliczeń i opracowywania receptur;
· rodzaje poliuretanów, zarówno istotne marketingowo, jak również niszowe i znajdujące się w fazie badań;
· kierunki i trendy w zastosowaniach tworzyw poliuretanowych;
· kompozyty i nanokompozyty;
· degradację i recykling materiałów poliuretanowych oraz problematykę zagospodarowania odpadów.
Adresatami książki są pracownicy naukowi oraz studenci wszystkich dziedzin wiedzy związanych z chemią: inżynierii materiałowej, technologii chemicznej, budownictwa, górnictwa, medycyny i farmacji, a nawet sztuk plastycznych. Wiedza w niej zawarta jest też niezbędna pracownikom zakładów przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem i przetwarzaniem różnych grup poliuretanów.