Opis
Jest to wyjątkowa na rynku wydawniczym pozycja ukazująca się od 2004 r. W jednej zawartej publikacji czytelnik znajdzie kompleksowe informacje na temat indywidualnego i zbiorowego prawa pracy poczynając od momentu przyjęcia pracownika do pracy na ustaniu stosunku pracy kończąc.
Omówiono zatem m.in. sposoby nawiązania stosunku pracy, rodzaje umów o pracę, elastyczne formy zatrudnienia, uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika, rozwiązanie stosunku pracy, problematykę zbiorowego prawa pracy, a także zatrudniania osób niepełnosprawnych, pracowników młodocianych, bezrobotnych oraz sposoby ich aktywizacji. W sposób przystępny przedstawione zostały zasady funkcjonowania przepisów prawa pracy w praktyce.
Atutem jest ponadto poradnikowe ujęcie prezentowanej tematyki. Zastosowany w opracowaniu przystępny język, pozbawiony "żargonu" prawniczego pozwala na korzystanie z książki także osobom zajmującym się sprawami kadrowymi, które jednak nie posiadają wykształcenia prawniczego.
Istotnymi walorami książki są:
- Wyczerpujące ujęcie omawianych zagadnień,
- Specjalny układ treści (podział na zwięzłe fragmenty) pozwalający na szybkie odszukanie potrzebnych informacji,
- Na końcu większej jednostki tematycznej znajduje się czytelne podsumowanie omawianego tematu przez podanie podstawy prawnej, reprezentatywnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych z przytoczeniem tezy wyroku, stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy wyjaśniających kwestie budzące wątpliwości w praktyce stosowania przepisów, wykaz istotnej literatury przedmiotu,
- Zaprezentowano także wybór aktualnego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach pracowniczych wraz z omówieniem stanu faktycznego i wskazaniem konsekwencji dla polskiego prawa pracy,
- Liczne schematy i tabele pozwalające na usystematyzowanie przedstawionych zagadnień,
- Wyraźnie wyodrębnione w tekście przykłady obrazujące stosowanie danej instytucji prawa pracy w praktyce,
- Zamieszczone do praktycznego wykorzystania wzory umów i pism ze wskazaniem sposobu ich prawidłowego wypełniania,
- Rozbudowany system wewnętrznych odesłań w tekście umożliwiający w prosty sposób odszukanie interesującego zagadnienia, które pojawiło się już w innym miejscu publikacji, dzięki czemu można uniknąć zbędnych powtórzeń,
- Uwypuklenie najistotniejszych informacji, pojęć poprzez zaznaczenie ich ramka i hasłem WAŻNE!,
- Szczegółowy indeks rzeczowy z odniesieniami do zamieszczonych na marginesach w książce numerów (wskazują na ważne pojęcie wraz z jego objaśnieniem),
- Przyjazna szata graficzna, wysokiej jakości materiały zapewniające trwałość publikacji i możliwość korzystania przez cały rok.
W nowym 12. wydaniu poradnika Meritum Czytelnicy znajdą szczegółowe omówienie wszystkich zmian przepisów prawa pracy, które miały miejsce od czasu ostatniego wydania oraz tych, które wchodzą w życie w 2015 r., w tym m.in. dotyczących:
- nowych zasad przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników, częstotliwości ich wykonywania;
- problematyki ochrony miejsc pracy w kontekście rozwiązań wprowadzonych przez ustawę antykryzysową;
- nowych przepisy regulujących tzw. profilowanie pomocy dla bezrobotnych, grantu na telepracę (motywujący pracodawcę do utworzenia stanowiska pracy), świadczenia aktywizacyjnego, dofinansowanie wynagrodzenia bezrobotnego po 50 roku życia.
W sposób przystępny i szczegółowy zilustrowany przykładami z praktyki przedstawiono problematykę czasu pracy, np.: zmienione zasady dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i obowiązki pracodawców w tym zakresie, czasu pracy kierowców, nauczycieli z uwzględnieniem poszczególnych poziomów szkół, dopuszczalności stosowania wydłużonych okresów rozliczeniowych czasu pracy, itp. Zaprezentowano najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych w sprawach pracowniczych.