Opis
Metodyka pracy adwokata w sprawach karnych to publikacja podejmująca niezwykle ważną i zarazem interesującą problematykę działalności podejmowanej przez adwokata jako profesjonalnego obrońcy oraz pełnomocnika, a także oskarżyciela posiłkowego.
I Część niniejszej publikacji to praktyczny komentarz zawierający wskazówki dotyczące przygotowywania się adwokata do rozprawy oraz podejmowanej taktyki procesowej. Wszelkie uwagi na temat pracy adwokata przedstawione zostały w sposób praktyczny ze wskazaniem czynności podejmowanych w określonych sytuacjach procesowych, w toku prowadzenia spraw karnych. Ponadto część ta zawiera liczne odesłania do II części publikacji – do poszczególnych wzorów pism procesowych.
Niezwykle funkcjonalnym atutem publikacji jest przegląd orzecznictwa, który znajduje się na końcu każdego rozdziału – są to najistotniejsze orzeczenia, mające dużą doniosłość dla praktyki adwokackiej.
II Część publikacji to niezwykle praktyczny element tej publikacji a mianowicie wzory poszczególnych pism procesowych, do których Czytelnik znajdzie odesłania w części I – praktycznym komentarzu.
W publikacji zostały zamieszczone następujące wzory pism procesowych:
zgłoszenie obrońcy,
upoważnienie do obrony nieograniczonej,
upoważnienie do reprezentowania oskarżyciela prywatnego,
upoważnienie do reprezentowania oskarżyciela posiłkowego,
zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa,
zażalenie na zatrzymanie,
wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania względnie o zmianę środka zapobiegawczego,
wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego,
wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania,
wniosek o wydanie opinii o oskarżonym za okres tymczasowego aresztowania,
wniosek dowodowy,
wniosek o skierowanie sprawy na posiedzenie w celu warunkowego umorzenia postępowania,
subsydiarny akt oskarżenia,
odpowiedź na akt oskarżenia wraz z wnioskami dowodowymi,
wniosek o zwrot sprawy do prokuratury,
wniosek o przekazanie sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia postępowania przygotowawczego,
zażalenie na zarządzenie Prokuratury Apelacyjnej dot. obrazy przepisów postępowania polegające na tym, że nie ma żadnego uzasadnienia formalnego dla udostępnienia obrońcy treści wniosku o przedłużenie tymczasowego aresztowania,
zażalenie na postanowienie dot. błędu w ustaleniach faktycznych,
zażalenie na postanowienie dot. obrazy przepisów postępowania poprzez bezpodstawną odmowę udostępnienia wniosku Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego,
wniosek o sporządzenie uzasadnienia,
wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie,
apelacja,
odpowiedź na apelację karną,
zażalenie na postanowienie dot. błędu w ustaleniach faktycznych,
skarga kasacyjna od wyroku SO z powodu przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego,
wniosek o wznowienie postępowania,
wniosek o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Prezentowana publikacja jest skierowana przede wszystkim do młodych adeptów zawodu prawniczego - adwokatów, którzy na jej podstawie mogą uporządkować posiadaną przez siebie wiedzę, zrewidować poglądy na stosowane przez siebie techniki pracy i reprezentacji klientów. Jest to także pozycja bardzo przydatna dla aplikantów adwokackich, którzy przed praktycznym wykonywaniem przyszłego zawodu powinni zdobyć wiedzę na temat charakteru podejmowanej działalności, a także sporządzania poszczególnych pism procesowych w sprawach karnych i zagadnień ogólnych dotyczących reprezentacji klienta na sali sądowej.