Opis
Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych jest cennym źródłem wiedzy z zakresu postępowania cywilnego. Publikacja od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem wśród prawników. Instytucje prawa postępowania cywilnego – poza omówieniem ich istoty z uwzględnieniem orzecznictwa Sądu Najwyższego, które ukształtowało praktykę sądową – przedstawione zostały w sposób praktyczny ze wskazaniem przykładów czynności podejmowanych w określonych sytuacjach procesowych.
Z książki tej, której adresatami są przede wszystkim sędziowie, referendarze sądowi, asystenci sędziego i aplikanci sądowi, korzystają także zawodowi pełnomocnicy procesowi, odnajdując w niej omówienie zagadnień związanych z reprezentacją stron i czynnościami podejmowanymi przez nich w toku prowadzenia sprawy cywilnej.
Książka – podobnie jak w poprzednich pięciu wydaniach – przedstawia przebieg postępowania cywilnego według kolejności przyjętej w Kodeksie postępowania cywilnego, co umożliwia szybkie dotarcie do poszukiwanych rozwiązań sytuacji procesowych.
W szóstym wydaniu uwzględniono zmiany związane z likwidacją postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i obowiązującej w nim prekluzji dowodowej, wprowadzeniem nowego modelu pozyskiwania przez sąd materiału procesowego i jego gromadzenia w ramach systemu dyskrecjonalnej władzy sędziego, przygotowaniem rozprawy i jej przebiegiem oraz nałożeniem na strony ciężaru wspierania postępowania sądowego. Omówione zostały nowe regulacje dotyczące funkcji informacyjnej sądu (udzielanie pouczeń), zdolności sądowej i procesowej, pełnomocnictwa procesowego, zawieszenia postępowania, apelacji, zażalenia oraz skargi na orzeczenie referendarza sądowego, a także sądowego postępowania egzekucyjnego. Nowe regulacje prawne opisane zostały z uwzględnieniem rozwiązań intertemporalnych przyjętych w noweli do Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 3 maja 2012 r.