Komentarz omawia zagadnienia regulowane ustawą z 9.6.2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700 ze zm.) od strony praktyki stosowania prawa. W związku z tym poszczególne przepisy WspierResNielU omawiane są we wzajemnym powiazaniu, z uwzględnieniem ich szerszego kontekstu normatywnego, zarówno ustawowego, jak i podustawowego. Omówienie to, uwzględniając aktualne poglądy doktryny i judykatury, obejmuje zagadnienia istotne dla stosowania przepisów tej ustawy, w tym zagadnienia budzące kontrowersje w praktyce.
Publikacja została podzielona na IV części dotyczące:
Publikacja może być pomocna sędziom rodzinnym (zwłaszcza rozpoczynającym orzekanie w sprawach nieletnich), proponując gotowe rozwiązania do problemów wynikających ze stosowania przepisów WspieResNielU w praktyce.
Może być przydatna prokuratorom zajmującym się sprawami nieletnich, adwokatom i radcom prawnym, jako obrońcom nieletnich, bądź jako pełnomocnikom rodziców/opiekuna nieletniego albo pokrzywdzonego oraz aplikantom zawodów prawniczych, jak i asystentom sędziów.
Może być także pomocna podmiotom zaangażowanym, na różny sposób i na różnym etapie, w proces stosowania przepisów WspierResNielU, w tym kuratorom sądowym, policjantom, pracownikom merytorycznym szkół, ośrodków wychowawczych oraz zakładów leczniczych i poprawczych w zakresie, w jakim omawia poszczególne zagadnienia związane z ich obowiązkami i umiejscawia je w kontekście kompetencji sędziego rodzinnego.