Opis
Głównym, ogólnym celem prezentowanej książki jest przedstawienie podstawowych elementów teorii i polityki konkurencyjności międzynarodowej w warunkach współczesnej gospodarki światowej z uwzględnieniem dorobku teoretycznego i doświadczeń z przeszłości. Temu celowi są podporządkowane rozważania zawarte w kolejnych ośmiu rozdziałach, przy czym w każdym z nich koncentruje się uwagę na teorii i polityce konkurencyjności międzynarodowej w skali makro, a zatem ze szczególnym uwzględnieniem teoretycznych przyczyn i skutków konkurowania między sobą poszczególnych krajów (państw) oraz ich ugrupowań .
Nie oznacza to wcale, że pomija się problemy międzynarodowego konkurowania innego typu podmiotów gospodarczych, zwłaszcza różnego typu przedsiębiorstw i ich zrzeszeń . Te problemy traktuje się jednak z założenia jako drugoplanowe, co nie jest zarazem równoznaczne z niedostrzeganiem ich znaczenia, które jest w sumie duże i rosnące.
Prezentowana książka stanowi rozwinięcie wcześniejszej publikacji prof. Józefa Misali Międzynarodowa zdolność konkurencyjna i międzynarodowa konkurencyjność gospodarki narodowej. Podstawy teoretyczne (2007, Politechnika Radomska). Jej treść jest efektem dalszych badań prowadzonych w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także od kilku lat w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Regionalnej Politechniki Radomskiej.