Opis
Więcej o tym numerze
Zaprenumeruj „Znak”
Kult świętych ma się dobrze, nawet za dobrze, jeżeli poważnie potraktujemy wyniki ankiet we Włoszech - Ojciec Pio zajmuje w nich pierwsze miejsce pod względem „skuteczności”, Pan Jezus (sic!) dopiero szóste. To samo pewnie moglibyśmy powiedzieć o kulcie Maryi w polskiej religijności ludowej.
Zarazem kult świętych ma się źle, jeśli zapytamy o ich rolę i znaczenie w duchowości młodych, dobrze wykształconych i pobożnych mieszkańców wielkich miast północnej Europy. Racjonalizm naszych czasów budzi wątpliwości i opory, gdy zaglądamy dziś do żywotów świętych. Kłopotów dostarcza nam też współcześnie
kult relikwii - czy naprawdę dobry chrześcijanin powinien otaczać kultem szczątki
zmarłych wystawiane w relikwiarzach do całowania?
Styczniowy numer miesięcznika „Znak” poświęcony jest świętym i tajemnicy ich „obcowania”. A może - biorąc pod uwagę zbliżającą się ku nam falę laicyzacji i problemy, jakie w naszej racjonalnej epoce stwarza kult świętych - powinniśmy raczej mówić o ich coraz większym „wy-obcowaniu”? W numerze stawiamy zatem pytania: po co chrześcijanom święci? Ale też: po co są oni potrzebni Panu Bogu? Jaką miarą mierzyć świętość? Dlaczego kult świętych odrzucają protestanci? Co dalej z kultem relikwii? Odpowiadają na nie m.in.: wybitny teolog o. Jacek Salij, historyk Kościoła ks. Grzegorz Ryś i pastor luterański ks. Roman Pracki. W numerze znaleźć można również świadectwo pokazujące, iż z niektórymi świętymi można się po prostu zaprzyjaźnić (Paweł Taranczewski). Wywiadem z Krystyną Kurczab-Redlich o Rosji i Władimirze Putinie inaugurujemy również nową rubrykę: „Rozmowy »Znaku«”.