Opis
Bert Hellinger zrobił kolejny krok. Na podstawie zgromadzonych doświadczeń i obserwacji, które poczynił podczas kilkudziesięciu lat pracy, stworzył Hellinger sciencia® – naukę o miłości ducha. Zauważył bowiem, że żadne ustawienie nie dotyczy tylko konkretnego klienta i jego rodziny: w ustawieniach objawia się uniwersalny wymiar ludzkiej egzystencji.
Hellinger sciencia® została opisana w książce Miłość ducha. Jest to nauka uniwersalna, dotycząca porządków ludzkiego współistnienia: relacji panujących w rodzinie (związku męża i żony, rodziców i dzieci, dziadków i wnuków), relacji w miejscu pracy, a wreszcie relacji między kulturami i narodami. Dotyczy także nieporządków, prowadzących do konfliktów między ludźmi. Te porządki i nieporządki wpływają na ludzki organizm, mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, odgrywają istotną rolę w powstawaniu chorób oraz ich leczeniu.
Więcej o Hellinger sciencia® dowiesz się z książki i na warsztatach, które Bert Hellinger poprowadzi w czerwcu we Wrocławiu.
Bert Hellinger – studiował filozofię, teologię i pedagogikę, autor jednej z najbardziej kontrowersyjnych metod współczesnej terapii tzw. ustawień systemowych.
Jak pracuje się metodą Berta Hellingera, zwaną najczęściej ustawieniami rodzinnymi albo ustawieniami systemowymi? Klient, który sformułował swój problem czy nazwał sprawę, nad którą chce pracować, wybiera (kierując się intuicją) z grupy obecnej na warsztacie reprezentantów dla osób ze swojej rodziny oraz dla siebie i ustawia ich w przestrzeni, kierując się swoim wewnętrznym obrazem rodziny. Zwykle zauważa, że osoby te zachowują się czy wypowiadają bardzo podobnie do osób, które reprezentują, a o których niczego przecież nie wiedzą. Coś zaczyna się z nimi dziać, czasem doświadczają silnych uczuć, czasem wręcz fizycznego bólu, mogą mieć poczucie, że kogoś brakuje albo że same chcą odejść. Terapeuta, kierując się odczuciami reprezentantów, pomaga odtworzyć pierwotny porządek rodziny, na przykład dostawiając brakujące osoby lub proponując rytuały przywracające każdemu jego właściwe miejsce i właściwą rolę. Może poprosić dzieci, by okazały szacunek swoim dziadkom i rodzicom, składając przed nimi pokłon, drugą żonę, by okazała szacunek pierwszej żonie, dać zmarłemu dziecku należne mu miejsce. Kiedy porządek zostaje odnaleziony, wszyscy uczestniczący w ustawieniu odczuwają ulgę, a klient zwykle doświadcza wewnętrznego poruszenia. W podobny sposób poszukuje się rozwiązań dla firm czy organizacji.
Z całą pewnością metoda ta nie jest remedium na wszystkie trudności i problemy. Nie może być stosowana zamiast terapii, gdy wskazana jest stopniowa, dłuższa praca. Dobrze sprawdza się natomiast jako impuls do zmiany, szczególnie w obszarze relacji w rodzinie. Jej wpływu doświadczają nie tylko osoby ustawiające, ale także osoby będące reprezentantami i pozostali uczestnicy warsztatu.