Opis
Arcydzieło literatury
Powieść zachodzącego słońca
Czy dobro może istnieć bez zła? Czy zło może istnieć bez dobra?
Gdy z pitego przez Berlioza nektaru morelowego wydziela się obfita żółta piana, a w powietrzu rozchodzi się woń fryzjera, mężczyzną wstrząsa strach, tak dojmujący, że pragnie uciec z Patriarszych Prudów, nie oglądając się za siebie.
„Co się ze mną dzieje? (…) pora rzucić to wszystko w diabły…”
I wtedy, z gęstniejącej spiekoty, wyłania się obywatel o niezwykle dziwnym wyglądzie i przepowiada mu okrutną śmierć z rąk kobiety.
Tymczasem, 2000 lat temu w Jerozolimie, do Heroda doprowadzają Jeszuę Ha-Nocri, a Piłat musi wydać na niego wyrok za podburzanie tłumów.
Dzieło Bułhakowa to fenomen, można go interpretować na wiele sposobów, czytać wielokrotnie i odkrywać za każdym razem na nowo. Akcja powieści dzieje się na dwóch płaszczyznach czasu i miejsca. Ukazując mroczny klimat Moskwy w czasach stalinowskich stanowi alegorię polityczną i satyrę objętą cenzurą przez totalitarne państwo. Zawiera elementy horroru, baśni i magii, wątki kryminalne, wyrafinowany humor i historię miłosną. W tę narrację wpleciona jest opowieść o Poncjuszu Piłacie i wydarzeniach w biblijnej Jerozolimie.
Wielowątkowa powieść Mistrz i Małgorzata znajduje się szczycie list najważniejszych książek do przeczytania.
1.
"Uważaj, co mówisz, kiedy myślisz.
Uważaj, co myślisz, kiedy mówisz."
2.
"– Milicja? – krzyknął w słuchawkę Iwan. – Milicja? Towarzyszu
dyżurny, wydajcie rozporządzenie, aby niezwłocznie wysłano
pięć motocykli, w każdym po karabinie maszynowym. Macie
schwytać zagranicznego konsultanta. Że jak? Pojadę z wami,
tylko musicie mnie zabrać! Skąd? Z domu wariatów!"