Opis
Największą zaletą książki jest jej praktyczny aspekt.
Jest to kompendium wiedzy o identyfikacji i modelowaniu procesów zachodzących w różnych przedsiębiorstwach. Odwołuje się do stworzonej przez APQC metodyki Process Classification Framework, opisując:
· strukturę modelu,
· kategorię procesów,
· hierarchię procesów.
Omówiono w niej narzędzie identyfikacji procesów przydatne dla każdego, kto podejmuje się opisania przedsiębiorstwa poprzez pryzmat procesów w nich zachodzących. Zaprezentowany jest także przykład innego narzędzia, zaprojektowanego przez firmę Philips w celu doskonalenia procesów.
Modelowanie organizacji procesowej podpowiada, jak zidentyfikować procesy, jak je doskonalić. Narzędzia zaprezentowane w książce mogą być zastosowane we wdrożeniach systemów ERP czy ISO, można z nich również skorzystać podczas zajęć dydaktycznych dla przyszłych ekonomistów .
Bardzo cenna jest propozycja tłumaczeń na język polski terminów dotyczących wielu obszarów działalności gospodarczej, przedstawionych w sposób spójny i kompleksowy. Przyczyni się to z pewnością do dyskusji o sposobie ujmowania złożonych zjawisk prezentowanych w innych publikacjach często skrótowo i wycinkowo. Wielkim wyzwaniem dla autorów było zaproponowanie tłumaczenia łączącego w sobie zwyczajowe praktyki, zapożyczenia angielskie i poprawną polszczyznę.
Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców zajmujących się zagadnieniami procesowego ujęcia przedsiębiorstwa - do ludzi biznesu:
· analityków biznesowych wspierających proces wdrażania systemów informatycznych zarządzania,
· osób wdrażających i certyfikujących ISO,
· kadry zarządzającej, korzystającej z nowoczesnych metod zarządzania opartych na monitoringu i doskonaleniu procesów;
a także do kadry nauczycielskiej, szkoleniowej – dla nich może stanowić doskonałe wsparcie w procesie nauczania o nowoczesnych metodach zarządzania, a studentom może ułatwić zrozumienie procesowej specyfiki organizacji.