Opis
Jest to tak zwany tom pokonferencyjny – zawiera materiały z zorganizowanego w roku ubiegłym przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej spotkania pt. Monety, banknoty i inne środki wymiany. Pieniądz w dyskursach kultury.
Wart jest uwagi nie tylko z tego powodu, że choć pieniądze szczęścia nie dają, to i tak wszyscy chcemy się o tym przekonać na własnej skórze. Warto przede wszystkim dlatego, że jest zbiorem artykułów niezwykle ciekawych. Są tu bowiem zarówno teksty o ambitnym charakterze syntezy (Pieniądze i bogactwo w czasach biblijnych Franciszka M. Rosińskiego czy Od talara do dolara – historia globalna Adama Nobisa), jak i doniesienia o charakterze przyczynkarskim, co nie znaczy, że mniej ciekawe, bo o takich na przykład intrygujących ambicjach komparatystycznych, jak Kobiety i pieniądze w twórczości eseistycznej Virginii Woolf i powieściach Jane Austen Hanny Jaxa-Rożen.
A przede wszystkim jest tu dział równie dziś modny jak ryzykowny – Etyka i pieniądze (a w nim takie wiele obiecujące tytuły, jak Twórczość za pieniądze bezpieki Stanisława Beresia, Prawdziwy reporter nie mieszka w Hiltonie. O potędze i marności pieniądza w ujęciu Ryszarda Kapuścińskiego Katarzyny Konarskiej czy Islandia – sprzedana wyspa. Przyczynek do antropologii gospodarczej Włodzimierza K. Pessla).