Opis
W spuściźnie twórczej Fenimore’a Cooper'a powieść Monikini zajmuje szczególne miejsce.
Monikini to poważna i zjadliwa satyra na obyczaje społeczne ówczesnej Anglii i Ameryki. Czytelnicy nie mieli trudności z rozpoznaniem tych krajów w powieści jako Wysoka Podrygia i Niska Podrygia. Cooper z równą siłą wyśmiewa zarówno arystokratyczną monarchię, jak i burżuazyjną republikę.
Cooperowi nie tylko udało się przeanalizować i obnażyć siły napędowe tak zwanej „amerykańskiej demokracji”, ale także poddać je trafnej, bezkompromisowej ocenie. Co charakterystyczne, jego wnioski przystają do porządku panującego w dzisiejszej Ameryce, gdzie wciąż dominuje kult dolara.
Cooper w swojej powieści podjął się obnażenia politycznej istoty „amerykańskiej demokracji”, pokazując, że opiera się ona na kulcie pieniądza, próżności, zawiści i braku skrupułów. Wszystko w kraju jest przyćmione przez interes finansowy, którego bezpośrednią konsekwencją jest intryga polityczna.
Trudno uwierzyć, że powieść Monikini powstała prawie dwieście lat temu. Opisane w niej obyczaje są nieodłącznym elementem tych, którzy dziś zasiadają na Kapitolu w Waszyngtonie i kontrolują losy dzisiejszej Ameryki. Jest ona nie mniej aktualna niż wtedy, gdy została po raz pierwszy opublikowana.