Opis
Książka poświęcona jest problemom mowy adresowanej do małych dzieci, a dokładniej jej strukturą fonostatystyczno-fonotaktyczną. Autor szczegółowo omawia przeprowadzone przez siebie badania (m.in. zasady doboru oraz charakterystykę grupy osób, których wypowiedzi były przedmiotem analizy) oraz ich wyniki - frekwencję poszczególnych fonemów i ich połączeń, problematykę grup spółgłoskowych oraz rozkład wyrazów n-fonemowych i n-sylabowych.
Spis treści
Rozdział 1. Wybrane aspekty mowy kierowanej do dzieci w literaturze przedmiotu
Rozdział 2. Kwantytatywne aspekty wystąpień fonemów i ich połączeń
Rozdział 3. Problematyka pracy i metody badań
Rozdział 4. Charakterystyka materiału badawczego
Książka odznacza się przemyślaną, zwartą konstrukcją, podporządkowaną ściśle fonologicznej (fonostatystycznej i fonotaktycznej) metodologii, która gwarantuje najbardziej precyzyjne narzędzia językoznawczego opisu zebranego materiału badawczego.
Oryginalny i nowatorski pomysł badania wypowiedzi dorosłych (opiekunów) kierowanych do małych dzieci (niemowląt) przez pryzmat danych fonostatystycznych i fonotaktycznych sprawia, że pracą zainteresują się zapewne nie tylko specjaliści z zakresu fonologii dziecięcej, ale także pychologii rozwojowej, psycholingwistyki, etnolingwistyki, badacze funkcjonalnych odmian współczesnej polszczyzny, jak również stylistyki językoznawczej.
prof. zw. dr hab. Jan Ożdżyński