Opis
Celem książki jest przystępne przedstawienie postanowień MSR oraz ich właściwego stosowania w polskich realiach gospodarczych. Przy każdym prezentowanym MSR w ramach podrozdziałów wskazano materiał bibliograficzny do dalszej analizy w zakresie własnym przez czytelnika. Opracowanie nie koncentruje się na ocenie skutków „przejścia” na MSR z perspektywy jednostkowego sprawozdania finansowego, ale na zdiagnozowaniu płaszczyzn możliwości i konsekwencji zastosowania MSR w praktyce polskich podmiotów.
W publikacji przedstawiono te aspekty MSR, które mają szczególne znaczenie z powodu odmienności podejścia w porównaniu z rozwiązaniami zawartymi w Ustawie o rachunkowości i polskiej tradycji rachunkowości lub z powodu zakresu ich stosowania w praktyce gospodarczej. Wykorzystano przykłady, których celem jest czytelna prezentacja zagadnień oraz pokazanie możliwych rozwiązań w zakresie ustalania wartości bądź ewidencji, które mogą być użyteczne przy stosowaniu MSR w polskiej praktyce gospodarczej.
(…) praca stanowi rzadki przypadek umiejętnego połączenia wysokiego poziomu naukowego z pragmatyzmem gospodarczym – może służyć zarówno najbardziej dociekliwym studentom, księgowym, biegłym rewidentom, wyspecjalizowanej kadrze analityków finansowych, jak i kierownikom i właścicielom mniejszych firm jako pomoc w rozumieniu nie tylko sprawozdań finansowych sporządzanych wg MSSF czy ustawy o rachunkowości, ale także całej rachunkowości, jej złożoności, ale i elastyczności w szacowaniu wartości. Działa niejako w dwie strony, pozwala nie tylko zrozumieć sprawozdanie finansowe, ale także przez jego pryzmat uczy rachunkowości finansowej na poziomie zaawansowanym.
Dr Teresa Cebrowska
Biegły rewident,
członek Komitetu Standardów Rachunkowości