Opis
Myślenie matematyczne jest sposobem pojmowania świata, jego elementów i relacji między nimi. Jest to coś zupełnie innego niż rozwiązywanie zadań, wykonywanie operacji i stosowanie procedur. Myślenie matematyczne jest rozwijane przez ludzkość od ponad 3000 lat i przynosi wiele korzyści nie tylko naukowcom. Jest szczególnie ważną umiejętnością w świecie XXI wieku, gdzie praktycznie każdy może aspirować do wysokich pozycji w biznesie czy w polityce. Myślenie analityczne jest wysoko cenione wszędzie tam, gdzie jest mowa o sukcesie, przywództwie, dużych pieniądzach i władzy. Okazuje się jednak, że płynne przejście z mechanicznego wykonywania operacji matematycznych do prawdziwie matematycznego myślenia wielu osobom sprawia spore problemy.
Ta niewielka książka ma pomóc początkującym studentom matematyki w przestawieniu się na matematyczny sposób myślenia. Mimo to została napisana w tak przystępny sposób, że skorzysta z niej każdy, kto zechce się tego nauczyć i zna szkolne podstawy matematyki. Przedstawiono tu idee i wzorce myślenia, które przyniosą Czytelnikowi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Materiał ten został uzupełniony licznymi ćwiczeniami do samodzielnego wykonania. Trudniejsze zagadnienia opatrzono szerszym komentarzem. Książka jest napisana w bardzo interesujący sposób, zachęca do samodzielnej pracy. Sprawia to, że niepostrzeżenie osiąga się cel, którym jest myślenie matematyczne.
W tej książce:
rola matematyki i myślenia matematycznego we współczesnym świecie
znaczenie precyzji języka
dowody i dowodzenie twierdzeń
twierdzenia dotyczące liczb
wprowadzenie do teorii mnogości
Myślenie matematyczne: klucz do rozwiązania prawie wszystkich problemów!
Dr Keith Devlin jest brytyjskim matematykiem i autorem książek popularyzujących naukę. Od 1987 roku mieszka w USA. Pracuje na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Jest współzałożycielem uniwersyteckiego instytutu H-STAR i sieci badawczej Stanford MediaX. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana. Jest znanym popularyzatorem matematyki i logiki. Wśród jego zainteresowań badawczych należy wymienić teorię informacji, modele wnioskowania czy stosowanie matematyki w badaniach komunikacji