Opis
Jak Jezus Chrystus dla nas tworzył swój Kościół to publikacja o Kościele. Książka, która swoją formą przypomina album, przedstawia zamysł Boga względem człowieka, wyrażający się w nieustannym proponowaniu mu drogi odkupienia, by podążając nią, mógł on po-wrócić do zażyłości ukazanej w Księdze Rodzaju i by ponownie odnalazł się odpowiedzialnym za ład w Bożym świecie. Punktem kulminacyjnym tej Boskiej propozycji jest osoba Jezusa Chrystusa i Jego dzieło – odkupienia każdego i wszystkiego. Działając w Palestynie, zwołuje (stąd Ekklesia) Dwunastu i przekazuje im misję (słuszną sprawę) niesienia dobrej nowiny o możliwości odrodzenia miłosnej relacji z Bogiem. Publikacja chce pokazać inicjatywę Boga zwaną Kościołem od strony jego założyciela, inicjatora, ale i tego, który stanowi jego istotę.
Publikacja w swojej strukturze przenosi Czytelnika w różne przestrzenie: w czas i warunki starożytne – by pokazać wagę kontekstu geograficzno-historycznego, wprowadza w sytuacje współczesnego człowieka – zapoznając z jego warunkami życia i zarysowując konkretny kształt jego twarzy, wreszcie zaprasza w świat duchowości – pokazując stałą obecność i konkretne działanie samego Boga. Odczytanie bowiem Jego zamysłu oraz uczenie się Jego miłującego sposobu patrzenia na rzeczywistość stanowi o mądrości życia.
Głównym celem tej książki jest zainspirowanie do refleksji, do pogłębienia doświadczenia Kościoła. Nie da się jej, ale i nie było takim zamiarem Autorów, czytać szybko, ale to nie znaczy, że nie jest fascynująca. Nawet więcej, zachęca do rozmowy z innymi na temat poruszonych w niej aspektów życia. Z tego powodu nadaje się jako lektura na każdy czas, który przecież jest okazją do duchowego – jak mawiał Norwid – odpocznienia. Może być dobrym prezentem przy różnych okazjach świętowania Roku Liturgicznego czy przyjmowania sakramentów. Może być także pomocą dla Katechetów w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć o tematyce szeroko pojętej misji Kościoła. Dla środowisk osób świeckich, podobnie jak dla księży i osób zakonnych, może być pomocą w refleksji nad naszą chrześcijańską tożsamością i jej wyrazem w stylu naszego życia i w formach uczestniczenia w posłannictwie Kościoła. Jednym słowem zachęca do odkrycia swojej ścieżki i zobaczenia czy widoczne są na niej ślady drogi odkupienia – wzbudzania sensu życia i kochania.