Opis
W ostatnich latach światło dzienne ujrzały informacje o licznych przypadkach wykorzystywania seksualnego najmłodszych przez katolickich duchownych. W związku z tym przed Kościołem pojawiła się potrzeba dostosowania norm związanych z ochroną nieletnich. Podstawowym celem tych przepisów ma być zapewnienie jak największej skuteczności działań i zwiększenie poczucia odpowiedzialności. W tym kontekście odsłania się wiele nowych wyzwań związanych między innymi z sakramentem pojednania czy transparentności i odpowiedzialności w wymiarze proceduralnym.
Publikacja jest odpowiedzią na najbardziej naglące w tym zakresie pytania, a także wskazuje na obszary, które wymagają dalszych badań. Przedstawia propozycje rozwiązań, które należy podjąć, aby Kościół był bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Jest ona owocem seminarium, które odbyło się na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie pod koniec roku 2019. Wzięło w nim udział międzynarodowe grono ekspertów, w tym pracownicy Kurii Rzymskiej, profesorowie wielu uniwersytetów, wyspecjalizowani w psychiatrii, prawach dziecka, teologii moralnej oraz prawie kanonicznym.
Książka stanowi pomoc szczególnie dla osób posługujących w konfesjonale, zaangażowanych w ochronę dzieci i młodzieży oraz procesy kanoniczne w sprawach o wykorzystywanie nieletnich.