Celem zawartej w książce analizy jest przede wszystkim ustalenie w jakich przypadkach sądy dostrzegają nadużywanie, jakie cechy przypisują konkretnemu żądaniu oraz jak procesowo taka sprawa się kończy. W tej mierze kluczowa będzie odpowiedź na pytanie, czy podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej może - w świetle orzecznictwa - nie zrealizować obowiązku informacyjnego w przypadku stwierdzenia nadużycia prawa.
W polskim prawie nie ma przepisu, który pozwalałby na zaniechanie obowiązku udostępnienia informacji publicznej ze względu na nadużycie prawa do informacji. Wydaje się to na pierwszy rzut oka okolicznością sprzyjającą dla osób korzystających z prawa dostępu do informacji publicznej. Okazuje się jednak, że pojęcie nadużycia prawa do informacji wielokrotnie poruszane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz znajduje wyraz w treści wydawanych rozstrzygnięć.
W praktyce sądów administracyjnych nadużycie prawa do informacji publicznej jest odnoszone do m.in.:
Zarazem, orzecznictwo nie prezentuje jednolitego podejścia do pojmowania nadużycia prawa do informacji publicznej, dopuszczalności podniesienia przez organ zarzutu nadużycia w toku postępowania, czy też finalnie instrumentów prawnych, których stosowanie może się wiązać ze stwierdzonym nadużyciem. W niepewnej sytuacji znajdują się zarówno osoby korzystające z prawa do informacji, gdyż nie wiedzą, kiedy ich wniosek może zostać zakwalifikowany przez organ lub sąd jako przejaw nadużycia, jak i podmioty stosujące prawo, gdyż nie mają pewności, w jakich sytuacjach zarzut nadużycia może okazać się skuteczny.
Celem książki jest analiza orzecznictwa sądów administracyjnych poruszających zagadnienie nadużycia prawa do informacji. Krytycznej ocenie poddano stosowanie klauzuli nadużycia w praktyce orzeczniczej oraz instrumenty prawa materialnego i procesowego wykorzystywane przez sądy i organy w przypadku uznania, że w sprawie doszło do nadużycia prawa do informacji publicznej. Rozważania uzupełnił przegląd prawodawstwa innych wybranych krajów, jak również analiza sprawy dyscyplinarnej radcy prawnego, ukaranego za reprezentowanie klienta nadużywającego prawa.
Dzięki tej publikacji dowiecie się Państwo m.in.:
Poradnik skierowany jest do: