Opis
Cel poradnika stanowią charakterystyka i komentowanie prawodawstwa UE w obszarze nanotechnologii. Nanomateriały mogą posiadać nietypowe właściwości ?zyczne i chemiczne ze względu na niewielki rozmiar ich cząstek; odznaczają się one większą powierzchnią przypadającą na objętość niż ich odpowiedniki w formie konwencjonalnej i w konsekwencji zwiększoną reaktywnością oraz mobilnością. Nowatorskie zastosowania nanotechnologii mogą więc wywoływać, obok korzyści, potencjalne ryzyko szkodliwego działania na zdrowie ludzkie i środowisko. Legislacja UE powinna służyć wykorzystywaniu przez społeczeństwo w bezpieczny sposób innowacyjnych aplikacji nanotechnologii.
Opracowanie zawiera przegląd prawodawstwa UE dotyczącego nanotechnologii zgodnie z podziałem dokonanym przez Komisję Europejską w komunikacie Aspekty regulacyjne nanomateriałów"": chemikalia, produkty, ochrona pracowników i ochrona środowiska. W komunikacie tym Komisja Europejska wskazuje na kluczowe akty prawne UE dotyczące nanotechnologii według wymienionej systematyki. Książka obejmuje charakterystykę tych aktów prawnych (wraz z nawiązaniem do kwestii ochrony własności intelektualnej i krajowego porządku prawnego) oraz przedstawia ich zastosowanie w odniesieniu do nanotechnologii.
Poradnik jest skierowany do praktyków - przedsiębiorców wytwarzających, wprowadzających do obrotu i stosujących produkty zawierające nanomateriały oraz substancje chemiczne w formie nanomateriału, a także do środowiska akademickiego - pracowników nauki prowadzących badania w obszarze nanotechnologii i prawa nowych technologii. Książka może również stanowić literaturę uzupełniającą dla studentów kierunku Nanotechnologia (w odniesieniu do społecznych aspektów nanotechnologii) oraz kierunku Prawo (w zakresie prawa nowych technologii).