Opis
„Nauka robienia piwa przez Alex. Hrabiego Chodkiewicza, Królewskiego Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Królewskiego Gospodarczo-Rolniczego i Galwanicznego Towarzystwa członka” jest praktycznym staropolskim poradnikiem jak stworzyć i prowadzić browar.
Reprint wydania z 1811 roku w drukarni XX Piiarów w Warszawie.
Jest to opisana skrupulatnie i wyczerpująco historia powstawania piwa jako napoju. Podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich hrabia Chodkiewicz podaje wszystko co wiąże się z teorią robienia piwa zgodnie z praktyką, część ta zawiera rozdziały opisujące wymagania co do osób robiących piwo, jak tworzyć słody, jak rozpuszczać je w wodzie i jak za pomocą fermentacji zamieniać pierwiastek cukrowy na piwo. Bardzo dokładnie i z uzupełnieniem tabeli z wyliczeniami niezbędnymi do produkcji piwa podane zostały zasady tworzenia tego napoju, które będą koniecznymi umiejętnościami dla piwowara.
W drugiej części autor podaje stricte praktyczne opisy jak stworzyć Piwnię czyli Browar wraz z niezbędnymi narzędziami. Zawarte są w niej szczegółowe opisy warunków budowy i zakładania browaru wraz z tablicami przedstawiającymi rozmieszczenie sprzętów i urządzeń.
Hrabia Aleksander Chodkiewicz, żyjący w latach 1776-1838, był generałem, dramatopisarzem, chemikiem i technologiem, mecenasem nauki, kultury i sztuki. Od 1804 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, a od 1807 Petersburskiej Akademii Nauk. Był też uczestnikiem powstania kościuszkowskiego w 1794 roku i kampanii napoleońskiej w latach 1812-1813, podczas której dowodził, wystawionym własnym sumptem, pułkiem piechoty. W swych dobrach w Młynowie posiadał dużą bibliotekę, bogate zbiory sztuki i prywatny teatr. W 1818 roku założył w Warszawie pierwszy w Polsce zakład litograficzny. Był autorem licznych utworów literackich, opracował także m.in. podręcznik Chemia (t. 1-7, 1816-1818).