Opis
Publikacja stanowi kontynuację studiów prof. Zofii Sztetyłło nad odciskami pieczęci znajdywanymi na imadłach amfor glinianych, pochodzących z wykopalisk Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na hellenistycznym i rzymskim stanowisku w Nea Paphos na Cyprze.
Obejmuje materiał archeologiczny pozyskany podczas prac w sezonach 1990-2006 (z kilkoma stemplami z wcześniejszych badań nie ujętymi w poprzednich dwu publikacjach odpowiednio za lata 1956-1973 i 1975-1989) przeprowadzonych na terenie Willi Tezeusza i sąsiadujących insul w południowo-wschodniej części antycznego miasta. W sumie zostało zaprezentowanych 191 stempli, w większości, bo aż 155, pochodzenia rodyjskiego, należących zarówno do urzędników, jak i producentów z okresu od III w. p.n.e. po II w. n.e. Pozostałe stemple pochodzą z innych ośrodków świata greckiego produkujących amfory jako opakowania na różne towary, przede wszystkim z Knidos i Kos, ale również pojedyncze egzemplarze z Chios i Pamfilii. Autorka omawia stemple w kolejności alfabetycznej imion osób, do których należały, przytaczając wyczerpującą listę analogii, dzięki którym stempel można umieścić w czasie i odtworzyć powiązania między poszczególnymi urzędnikami miejskimi i producentami amfor. Na końcu katalogu zaprezentowanych zostało kilka stempli grecko-italskich oraz kilka łacińskich umieszczonych na brzegach charakterystycznych rzymskich naczyń zwanych mortariami.
Ze względu na charakter wykopalisk, które w latach objętych obecną publikacją skupiały się w sposób coraz bardziej znaczący na stratygraficznie datowanych warstwach z czasów poprzedzających panowanie Cesarstwa Rzymskiego na wyspie (jak również objęły kilka zamkniętych depozytów ceramicznych pochodzących z zawalonych cystern), stemple prezentowane w obecnym tomie w znacznie większym stopniu pochodzą z kontekstów synchronicznych. Stanowi to o ich większej wartości dla studiów nad chronologią stanowiska oraz zagadnień związanych z handlem i ekonomią w okresie hellenistycznym i rzymskim na Cyprze.