Opis
Książka omawia nie tylko znaczenie powięzi pod kątem chorób narządu ruchu;
pokazuje również, że tkanka łączna - oplatająca nasze ciało jak pajęczyna i zmieniająca swoją strukturę i funkcję w zależności od miejsca, w którym się znajduje - jest magazynem i nośnikiem emocji, że jest ściśle związana z wizerunkiem osoby oraz jej świadomością.
PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO:
System powięziowy stanowi niezwykłą strukturę. Jest to największa sieć nieprzerwanie oplatająca, dzieląca i dająca zrąb naszemu ciału, pozostając jednocześnie fascynującą naukową zagadką. Tkankę łączną znajdziemy w najdrobniejszych zakamarkach naszego organizmu, od powięzi, otaczających mięśnie, poprzez tkankę nerwową, narządy wewnętrzne aż po szkielet komórkowy.
Dlaczego ta, najpowszechniej występująca tkanka, jest tak mało poznana, a - z drugiej strony - tak ważna w leczeniu pacjentów z dolegliwościami narządu ruchu?
Prawdopodobnie wiąże się to z wieloletnim brakiem obiektywnych możliwości pomiaru jej funkcji, wielkości, jak również zrozumienia roli, jaką tkanka powięziowa odgrywa w etiologii wielu schorzeń. Sam fakt, że światowy kongres, dotyczący badania systemu powięziowego ( Fascia Research Congres , Harvard Medical School, Boston) został zorganizowany dopiero w październiku 2007 pokazuje, jak wiele lat musiało upłynąć, by świat medyczny zaczął się poważnie interesować tym zagadnieniem.
Fakt publikacji niniejszej monografii w języku polskim cieszy tym bardziej, że została ona napisana przez znanych badaczy i terapeutów, którzy przedstawili blisko 20 lat swoich doświadczeń w zwięzły i logiczny sposób. Autorzy pochodzą ze środowisk, zajmujących się osteopatią i integracją strukturalną, potocznie nazywaną Rolfingiem.