Opis
W numerze m.in.:
Daniel Olbrychski: Słyszę w słuchawce: „Michaił Gorbaczow. Pozdrawlaju…” i mówi, że wychował się na takich filmach, jak Panny z Wilka czy Brzezina, że ceni filmy Andrzeja Wajdy oraz te, w których zagrałem. Też chciałem być miły i mówię: „To między innymi Pana reformy doprowadziły do prodemokratycznych zmian na świecie”. On przebija mnie innym sympatycznym słowem, że nie zapominam o Rosjanach, o przyjaźniach w Rosji. To ja znów chcąc być miły, pytam: „A jak się miewa Pana cudowna małżonka Raisa?” „Spasibo… Dziękuję, ciągle nieboszczka”. Bo ja zapomniałem, że ona od kilku lat nie żyła.
Semen Gluzman: Gdyby Władimir Putin i jego otoczenie bardziej kierowali się rozumem, a mniej emocjami, zrozumieliby, że trzeba na miesiąc zrobić przerwę. Wtedy wielu Ukraińców z frontu wróciłoby do Kijowa i zapewne zapytałoby władze, co w tym czasie zrobiono. To byłoby jednak straszniejsze niż Majdan: oni widzieli krew, są przyzwyczajeni do zdecydowanych działań. Myślę, że władzom zależy na tym, aby oni szybko nie wrócili.
Kuba Benedyczak o fenomenie rosyjskiego ruchu wolontariackiego: Organizacje broniące praw człowieka to w Rosji 5-10 procent wszystkich NGOs. Pozostałe bardzo często mają dobre relacje z władzami, a współpraca przynosi obopólne korzyści.
Andrzej Pisowicz o stuleciu ludobójstwa Ormian: Do 1965 roku nie można było oficjalnie o nim ani mówić, ani pisać. Temat pojawiał się tylko w rozmowach prywatnych. 24 kwietnia 1965 roku zorganizowano największy w tamtych latach spontaniczny protest w Związku Sowieckim – 100 tysięcy osób w Erywaniu domagało się „zwrotu ziem armeńskich”.
Reportaż Zbigniewa Rokity z Abchazji: Czort wie, ilu ich co roku przyjeżdża – abchaski lekarz Witalij zajmuje się rosyjskimi bezdomnymi, twierdzi, że jest ich około stu pięćdziesięciu, dwustu. Przechodzą z Rosji do Abchazji, bo tutaj zima jest cieplejsza. Potem rozjeżdżają się marszrutkami, niektórzy idą na piechotę.
Katarzyna Jarzyńska zastanawia się, czy gdyby padł oficjalny rozkaz: „Na front!”, rosyjscy obywatele byliby posłuszni?
Piotr Bajor opisując stan polsko-ukraińskich relacji twierdzi, że po „rewolucji godności” weszły one w fazę stagnacji.
Ponadto: Walerij Paniuszkin o tym, co zrobić, aby wojna się skończyła; Jewgienij Gontmacher o problemach rosyjskiej gospodarki; Maciej Falkowski o odzyskiwaniu przez Rosję wpływów na Kaukazie Południowym; Kazimierz Popławski o Rosjanach w Estonii; Bakytbek Orunbekow o sukcesach i porażkach kirgiskich rewolucji.
Prezentujemy także ankietę „Alkohol na Wschodzie”. Głos zabrali Wojciech Górecki, Maciej Jastrzębski, Iwona Kaliszewska, Ziemowit Szczerek, Jędrzej Morawiecki i inni.